עברית  |  English  |  
 

האכלה באצבע
ד"ר ג'ק ניומן

מבוא
האכלה באצבע היא שיטה שעוזרת לאמן את התינוק לקחת את השד. אפשר להשתמש בה גם כדי להימנע מפטמות מלאכותיות, אבל מטרתה העיקרית היא לעזור לחבר לשד תינוק שמסרב להתחבר. (ראו עלון  "כשתינוק מסרב להתחבר לשד"). אם את רוצה להצליח בהנקה, מוטב להימנע משימוש בפטמות מלאכותיות לפני שאספקת החלב שלך התבססה היטב. אפשר להשתמש בהאכלה באצבע אם:

 1. התינוק מסרב לשד מסיבה כלשהי, או אם התינוק על השד ישנוני מכדי לינוק היטב. זו גם דרך טובה מאוד להעיר תינוק ישן במהלך הימים הראשונים לחייו.
 2. נראה שהתינוק לא מצליח להתחבר לשד כראוי, ולכן אינו מקבל חלב כראוי. (אבל אם אפשר להשתמש בעזר הנקה על השד, מדוע להשתמש בהאכלה באצבע?)
 3. התינוק מופרד מאמו, מכל סיבה שהיא. אבל במצב כזה, האכלה מספל היא כנראה שיטה טובה יותר להאכלת התינוק.
 4. ההנקה מופסקת באופן זמני (יש מעט מאוד סיבות לגיטימיות להפסקת הנקה. ראו עלון 9א' ו-9ב', "את צריכה להמשיך להיניק").
 5. הפטמות שלך כה כאובות עד שאינך מסוגלת לקרב את התינוק אל השד. האכלה באצבע למשך כמה ימים תוכל לאפשר לפטמות שלך להבריא מבלי לגרום בעיות נוספות כתוצאה מכך שהתינוק יתרגל לפטמה מלאכותית. גם במקרה זה, האכלה מספל מתאימה יותר וגוזלת פחות זמן. האכלה באצבע היא רק מפלט אחרון. מיצוב נכון של התינוק וחיבור נכון של התינוק אל השד עוזרים לפטמות כואבות הרבה יותר מאשר האכלה באצבע (ראו עלון "פטמות כואבות"<באנגלית> ). גם משחה טובה לפטמות תעזור יותר. מה שנוהגים לכנות "לתת חופשה לפטמות" היא בדרך כלל טעות, ואם מציעים אותה כפתרון לימים הראשונים לחיי התינוק, זו טעות נוראה. הרחקת התינוק מהשד לא  תמיד מביאה להנקות ללא כאב ברגע שמתחילים מחדש, ולפעמים התינוק עלול לסרב להתחבר.

האכלה באצבע דומה יותר להנקה מאשר להאכלה מבקבוק. כדי לאכול מהאצבע, התינוק חייב להחזיק את לשונו למטה וקדימה מעל החניכיים התחתונים, כשהפה פתוח רחב (ככל שהאצבע המשמשת להאכלה גדולה יותר, כך טוב יותר), והסנטר מושט קדימה. זאת ועוד, תנועת הלשון והסנטר זהה לזו שהתינוק עושה כשהוא יונק מהשד. הכי טוב להשתמש בהאכלה באצבע כדי להכין תינוק שמסרב להתחבר, לקחת את השד בפיו. צריך לעשות זאת במשך דקה או שתיים, לכל היותר, ממש לפני שמנסים להביא את התינוק אל השד אם הוא סירב להתחבר. האכלה בספל היא בדרך כלל קלה ומהירה בהרבה כשהאם אינה בסביבה להיניק את התינוק, ועדיף להאכיל מספל כדי לסיים את ההאכלה, אם ההאכלה באצבע איטית מדי.
שימו לב: אם התינוק לוקח את השד, הרבה יותר כדאי להשתמש בעזר הנקה כשהצינורית על השד במקרה שהתוספות באמת נחוצות (ראו עלון א', "פרוטוקול להגברת צריכת החלב של התינוק", ועלון "שימוש בעזר הנקה" ). מה ההגיון להאכיל באצבע אחרי הנקה?

האכלה באצבע (הלימוד הטוב ביותר הוא על-ידי צפיה ועשיה)

 1. רחצי את ידיך. עדיף שציפורן האצבע בה תשתמשי תהיה גזוזה, אך לא חובה.
 2. כדאי למצב את עצמך ואת התינוק בתנוחה נוחה. ראש התינוק צריך להיות נתמך בידך האחת מאחורי כתפיו ועורפו;  התינוק צריך להיות מונח בחיקך (על ירכיך), בחצי ישיבה עם הפנים אליך. אבל את יכולה לבחור כל תנוחה שנוחה לך ולתינוק ומאפשרת לך לשמור שאצבעך תהיה שטוחה בתוך פיו.
 3. את תזדקקי לעזר הנקה, המורכב מצינורית הזנה (מס' 5F, באורך 90 ס"מ) ובקבוק האכלה המכיל חלב אם שאוב, מי סוכר, או אם יש צורך בכך, תמ"ל, בהתאם לנסיבות. העבירי את צינורית ההזנה דרך חור הפטמה המוגדל והשקיעי אותה בנוזל.
 4. סדרי את הצינורית כך שהיא מונחת על החלק הרך של האצבע המורה (או אצבע אחרת) שלך. קצה הצינורית צריך להיות בקו אחד עם קצה אצבעך. הכי קל לתפוס בצינורית במקום שבו היא מתעקלת בעדינות, בין האגודל לבין האמה, ואז להניח את האצבע המורה מתחת לצינורית. אם עשית זאת נכון, לא תצטרכי להצמיד את הצינורית לאצבע בסרט הדבקה.
 5. באצבע האוחזת בצינורית, דגדגי קלות את שפתי התינוק עד שהוא פותח את פיו רחב מספיק כדי לאפשר לאצבעך להיכנס פנימה. אם התינוק ישנוני מאוד, אבל צריך להאכיל אותו, אפשר להחדיר את האצבע לפיו בעדינות ובהדרגה. אם צריך, משכי החוצה את השפה התחתונה של התינוק. בדרך כלל, התינוק יתחיל למצוץ אפילו אם הוא ישן, וברגע שיקבל נוזלים זה בדרך כלל יעיר אותו.
 6. החדירי את האצבע עם הצינורית כך שהחלק הרך של אצבעך יישאר מכוון כלפי מעלה. שמרי על אצבע שטוחה ככל האפשר, כדי שלשון התינוק תישאר שטוחה ומושטת קדימה. בדרך כלל התינוק יתחיל למצוץ את האצבע ויאפשר לה להיכנס עמוק לפיו. בדרך כלל התינוק לא ישתנק על אצבעך אפילו אם הוא מוחדרת עמוק לפיו, אלא אם הוא אינו רעב כלל, או אם הוא רגיל מאוד לבקבוקים.
 7. אם השפה התחתונה של התינוק נשאבת פנימה אל פיו, משכי בעדינות את סנטרו כלפי מטה.
 8. הטכניקה עובדת אם התינוק שותה. אם ההאכלה איטית מאוד, כדאי לנסות להרים את הבקבוק כך שיהיה גבוה מראש התינוק, אבל בדרך כלל אין צורך בכך. נסי לשמור על אצבע ישרה ולהשטיח את לשון התינוק. נסי לא לכוון את אצבעך כלפי מעלה, שמרי עליה שטוחה.
 9. לדעתי, שימוש בהאכלה באצבע בשילוב עם מזרק לדחיפת החלב אל פי התינוק הוא קשה מדי לאם לבצע לבדה ובוודאי אינו יעיל יותר משימוש בבקבוק עם חור מוגדל בפטמה וצינורית שיוצאת ממנו. הרעיון של האכלה באצבע איננו להאכיל את התינוק! הרעיון הוא לאמן את התינוק לינוק נכון, כך שדחיפת חלב אל פיו עומדת בסתירה לכל המטרה של האכלה באצבע.

אם את מתקשה לגרום לתינוק להתחבר או לינוק מהשד, זכרי שתינוק מורעב יכול להקשות מאוד על התהליך. שככי את רעבונו על-ידי שימוש בטכניקת ההאכלה באצבע למשך דקה או שתיים. אחרי שהתינוק נרגע מעט, ומוצץ היטב את אצבעך (בדרך כלל בתוך דקה בערך), נסי להציע שוב את השד. אם את עדיין מתקשה, אל תתייאשי. חזרי להאכלה באצבע ונסי שוב מאוחר יותר במהלך ההנקה, או בהנקה הבאה. הטכניקה עובדת בדרך כלל. אבל לעתים יידרשו כמה ימים, ולפעמים אפילו שבוע או יותר.
אם את עוזבת את בית החולים כשהתינוק אוכל רק מאצבעך, קבעי תור לקליניקת הנקה בתוך יום מהשחרור. כמה שיותר מוקדם יותר טוב.
גם כאשר התינוק כבר לוקח את השד, ייתכן שיזדקק למתן תוספת באמצעות עזר הנקה למשך תקופה. למרות שהתינוק לוקח את השד, ייתכן שהחיבור עדיין לא מושלם והיניקה עדיין לא יעילה מספיק כדי להבטיח צריכת חלב מספקת.


 


לשאלות אפשר לפנות לד"ר ג'ק ניומן בטלפון (416) 813-5757 (option 3), בדואל לכתובת drjacknewman@symaptico.ca, או לספר Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (called The Ultimate Breastfeeding Book of Answers in the USA).
Handout #8. Finger Feeding. Revised January 2005. Written by Jack Newman MD, FRCPC, © 2005.
מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.
התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה בשלמותו ללא בקשת רשות נוספת, ובתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

 
לייבסיטי - בניית אתרים