עברית  |  English  |  
 

 

שימוש בעזר הנקה

הקדמה
עזר הנקה (lactation aid) הוא התקן המאפשר לאם מיניקה להשלים את תזונת תינוקה באמצעות חלב שאוב, תמ"ל, מי סוכר בתוספת קולוסטרום או מי סוכר, מבלי להשתמש בפטמה מלאכותית. שימוש מוקדם בפטמה מלאכותית עלול ליצור אצל התינוק "פינוק בקבוק" או "בלבול פטמות", משום שהוא משבש את האופן שבו התינוק נצמד אל השד. למעשה, התינוק אינו מבולבל בכלל. התינוק יודע בדיוק מה קורה. אם תינוק ניגש אל השד ומקבל מעט חלב וזרימה איטית, ואז הוא מקבל בקבוק עם זרימה מהירה, בעיקר בימים הראשונים, ברוב המקרים לא תהיה לו בעיה להבין את העניין די מהר.

ככל שתינוק נצמד אל השד בצורה טובה יותר, כך קל לו יותר לקבל חלב, בעיקר אם אספקת החלב של האם נמוכה. בימים הראשונים אין הרבה חלב, אבל יש מספיק, בתנאי שהתינוק מקבל את מה שיש. אבל בגלל הצמדה לא טובה, אם התינוק לא מקבל חלב מהשד בצורה טובה, הוא עלול להירדם או להתרחק מהשד כשזרימת החלב מואטת. כך ייתכן שתינוק יסרב לשד, יהיה עצבני כשמקרבים אותו לשד, לא יעלה היטב במשקל, יאבד ממשקלו ואפילו יגיע להתייבשות בשבוע הראשון. האם עלולה לפתח פטמות סדוקות וכאובות. למרות שפטמות מלאכותיות לא תמיד גורמות לבעיות, השימוש בהן כשהמצב כבר גרוע לא יגרום לדברים להשתפר, ובדרך כלל יגרום להחמרה. אני לא מאמין שה"פטמות החדשות של הבקבוקים" טובות יותר מהישנות. עזר הנקה הוא ללא ספק הדרך הטובה ביותר למתן תוספות מזון, אם אכן התוספת הזו באמת נחוצה. (אבל הצמדה נכונה של התינוק לשד בדרך כלל מאפשרת לתינוק לקבל יותר חלב, כך שבמקרים רבים ניתן להימנע ממתן תוספות). עזר הנקה עדיף על שימוש במזרק, האכלה מכוס, האכלה באצבע או כל שיטה אחרת, משום שהתינוק נמצא על השד ויונק. תינוקות, כמו מבוגרים, לומדים דרך עשיה. זאת ועוד, התינוק שמקבל תוספות על השד מקבל גם חלב מהשד. ובהנקה יש הרבה יותר מחלב.

מדוע עדיף להשתמש בעזר הנקה?

 • תינוקות ללמוד לינוק דרך יניקה.
 • אמהות לומדות להיניק דרך הנקה.
 • התינוק ממשיך לקבל את החלב שלך גם בזמן שהוא מקבל תוספות.
 • התינוק לא ידחה את השד, תופעה אפשרית ביותר אם התוספת ניתנת כשהתינוק לא על השד.
 • בהנקה יש הרבה יותר מחלב.

מהו עזר הנקה?
עזר הנקה מורכב ממיכל המכיל את התוספת – בדרך כלל בקבוק עם חור מוגדל בפטמה – וצינורית ארוכה ודקיקה המוליכה מתוך המיכל. ניתן גם לרכוש  עזרי הנקה מוכנים, שבמצבים מסויימים קל יותר להשתמש בהם, אך לא בהכרח. עזרי הנקה קנויים הם שימושיים במיוחד כאשר השימוש בעזר הנקה עולה אצל תינוק גדול יותר, כשהאם צריכה לתת תוספות לתאומים, כאשר הצורך בעזר הנקה צפוי להיות ממושך, או בכל מצב שמתעורר בו קושי להשתמש בעזר הנקה מאולתר. למרות שעזרי ההנקה הנמכרים בחנויות אינם זולים, עלותם מקבילה לעלות הרכישה של כמות תמ"ל מצויה המספיקה לשבועיים.
שימו לב: שימוש בצינורית המחוברת למזרק, עם טבלן או בלעדיו, במקום בשיטה המתוארת כאן, מסובך ללא צורך, ולא מוסיף דבר ליעילות הטכניקה. להפך, הוא מסורבל יותר.

שימוש בעזר הנקה (מאולתר)
(הדרכה בשימוש צריכה להיעשות על-ידי אדם המנוסה בסיוע לאמהות בהנקה).

 1. כדאי להצמיד קודם את התינוק לשד, ולהחליק את הצינורית אל פי התינוק בזמן המתאים (אחרי שהתינוק ינק קודם משני הצדדים לפחות). ככל שההצמדה טובה יותר, כך התינוק מיטיב לקבל את החלב שלך והשימוש בעזר ההנקה פשוט יותר, וגם תוכלי להיפטר ממנו ומהתוספות מהר יותר. יש להרחיק בעדינות את השד באופן שניתן לראות את זווית הפה של התינוק, ולהחדיר את הצינורית, כשהיא אחוזה בין האצבע המורה לאגודל, לתוך זווית הפה של התינוק באופן שהצינורית תיכנס היישר קדימה לעומק הפה ובמקביל גם למעלה, בכיוון תקרת הפה. הצינורית ממוקמת היטב כאשר נוזל התוספת זוחל במורד הצינורית ולא נוזל במהירות. בדרך כלל אין צורך למלא את הצינורית בנוזל התוספת לפני שמכניסים אותה אל פי התינוק.
 2. או, אם התינוק נצמד בו-זמנית אל השד ואל הצינורית, היורדת לאורך השד והפטמה. ככל שההצמדה טובה יותר, כך השימוש בעזר ההנקה קל יותר. כמו כן, ככל שההצמדה טובה יותר, כך גדלים הסיכויים שהתינוק יוכל להסתדר מהר יותר ללא ההתקן. לכן, עדיין חשוב מאוד להקפיד על מיצוב והצמדה נכונים של התינוק.
 3. אפשר להצמיד את הצינורית לשד בעזרת סרט הדבקה אם האם מעוניינת בכך, אבל זה לא הכרחי ולא תמיד עוזר.
 4. הצינורית לא צריכה לעבור את קצה הפטמה וכדי לתפקד כראוי היא לא צריכה לעבור בהרבה את קצה החניכיים של התינוק. נראה שהיא מתפקדת טוב יותר אם ממקמים אותה בזווית הפה של התינוק ומכניסים אותה היישר לפיו מעל הלשון. (צריך לכוון אותה מעט למעלה, בכיוון תקרת הפה). לפעמים זה עוזר אם האם מחזיקה את הצינורית במקומה בעזרת אצבעה, כי יש תינוקות שנוטים לדחוף את הצינורית ולהזיז אותה ממקומה בעזרת לשונם.
 5. הבקבוק המכיל את התוספת צריך להיות ממוקם לא גבוה יותר מראש התינוק. אם עזר ההנקה מתפקד רק כשהבקבוק מוחזק גבוה יותר מראש התינוק, משהו לא בסדר. החזיקי את הבקבוק גבוה יותר רק אם הרופא או מומחה ההנקה ממליצים על כך.
 6. בהיעדר הוראות אחרות, הכי טוב להשתמש בצינורית בכל הנקה, אם כי יש אמהות שמוצאות שקל יותר לדלג על השימוש בלילה. שמונה תוספות ביום בנות 30 מ"ל כל אחת עדיפות על שתי תוספות גדולות ביום, של 120 מ"ל כל אחת.
 7. לא צריך לקטום את קצה הצינורית. היא פועלת היטב כפי שהיא.
 8. לתינוק לא דרושה שעה כדי לשתות 30 מ"ל מתוך עזר ההנקה. אם זה לוקח שעה, כנראה שהצינורית לא ממוקמת טוב, או שהתינוק לא נצמד כראוי, או שניהם. כשעזר ההנקה מתפקד כראוי, נדרשות לתינוק 15-20 דקות, בדרך פחות, כדי לשתות 30 מ"ל תוספת.
 9. עצה לשימוש קל: לבשי חולצה עם כיסים, והכניסי את הבקבוק לכיס.
   

ניקוי ההתקן

 1. אין צורך להרתיח קודם מיכל תוספת מאולתר. הוא לא נועד להרתחה.
 2. אחרי השימוש בהתקן, יש לנקות את הבקבוק והפטמה כרגיל. אין להרתיח את הצינורית. יש לרוקן את הצינורית אחרי השימוש ואז להזרים דרכה מים חמים (להכניס לצינורית מים חמים מתוך כוס מציצה כמו בקש) ולתלות אותה לייבוש. אפשר להשתמש בסבון אם רוצים, אך זה לא הכרחי, וצריך לשטוף היטב את הצינורית. הצינוריות מתקשות ולא מתאימות לשימוש נוסף אחרי כשבוע.

גמילת התינוק מעזר ההנקה

 1. שמרי על קשר עם מדריכת הנקה לייעוץ לגבי גמילת התינוק מעזר ההנקה. ראי "פרוטוקול להגדלת צריכת החלב של התינוק" .
 2. גמילת התינוק מעזר ההנקה עשויה לקחת כמה שבועות, או זמן קצר בלבד. אל תתייאשי ואל תנסי לגמול בכוח. בדרך כלל, כמות החלב שיש לשים בעזר ההנקה תגדל בתוך שבוע או שבועיים, ואז היא מתייצבת למשך תקופה משתנה, לפני שהיא פוחתת. התהליך כולו יכול לקחת שבועיים עד שמונה שבועות, למרות שיש אמהות שהשתמשו בו רק ימים ספורים, בעוד שאחרות לא הצליחו בכלל להפסיק להשתמש בו. לפעמים חל שיפור מהיר אחרי תקופה ארוכה ללא שום שינוי.
 3. הביטי בתינוקך כשהוא יונק. אם אינך יודעת איך לדעת שהתינוק שותה, שאלי. הניחי את התינוק על השד, תני לו לינוק כל עוד הוא יונק ושותה, ואז הפעילי דחיסת שד (עלון  דחיסת שד) כדי שהתינוק ימשיך לשתות; אחר-כך חזרי על התהליך בשד השני. תוכלי לשוב לשד הראשון וכך להמשיך הלוך וחזור כל עוד התינוק שותה. אחרי שגרמת להיניק משני השדיים, החדירי את הצינורית לפי התינוק. אפשרי לתינוק לינוק עד שובע דרך עזר ההנקה.
  כמו כן צפי בקטעי הווידאו המדגימים איך להצמיד תינוק, איך לדעת שהתינוק מקבל חלב, איך להשתמש בדחיסה, איך להשתמש בעזר הנקה, וקראי דפי מידע על הנקה.

 

Handout #5. Lactation Aid. Revised January 2005 Written by Jack Newman, MD, FRCPC. © 2005

מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.
התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה ללא בקשת רשות נוספת בתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים