עברית  |  English  |  
 

 

 פרוטוקול להגדלת צריכת החלב של התינוק
ד"ר ג'ק ניומן
("אין מספיק חלב")

לפניכם הדרך שבה אני מציע לאמהות לפעול כש"אין מספיק חלב" (למעשה, לרוב האמהות יש המון חלב או שיכול להיות המון חלב, אבל הבעיה היא שהתינוק אינו מקבל את החלב הזמין בשד).
 

 

 1. השיגי את ההצמדה הטובה ביותר האפשרית. את זה צריכה להראות לך מישהו שיודעת מה היא עושה. כל אחת יכולה להביט על התינוק כשהוא על השד ולומר שההצמדה טובה. התרשים המצורף, או התרשים שמופיע באתרים הרשומים מטה, מראה איך להשיג הצמדה טובה. אם לאֵם יש שפע של חלב, ההצמדה לא חייבת להיות מושלמת. אבל אם אספקת החלב יורדת, התינוק יקבל יותר חלב ככל שהוא מוצמד בצורה טובה יותר. השיגי עזרה טובה עם "הדרכה ידנית". קטעי הווידאו באתר מדגימים את הדרך הטובה ביותר להצמיד תינוק לשד.
   
 2. דעי איך לדעת שהתינוק מקבל חלב. כשתינוק מקבל חלב (והוא לא מקבל חלב רק משום שהשד מונח בפיו והוא עושה תנועות מציצה), את תראי הפסקת תנועה בקצה הסנטר שלו, אחרי שהוא פותח את הפה למקסימום ולפני שהוא סוגר את הפה, כך שיניקה אחת היא [פותח פה גדול > הפסקה > סוגר פה]. אם את רוצה להדגים זאת לעצמך, הכניסי את האצבע המורה או אצבע אחרת אל פיך ומצצי כאילו את שותה בקש. כשאת מושכת פנימה, הסנטר שלך נשמט ונשאר למטה כל עוד את מושכת אויר פנימה. כשאת מפסיקה למשוך, הסנטר שלך מתרומם בחזרה. ההפסקה הזאת, שאפשר לראות בסנטר של התינוק, מייצגת פה מלא חלב כשהתינוק עושה אותה על השד. ככל שההפסקה ארוכה יותר, כך התינוק קיבל יותר חלב. מרגע שאת יודעת על ההפסקה, את יכולה להתעלם מחלק גדול מהשטויות שאומרים לאמהות מיניקות – כגון "הניקי את התינוק עשרים דקות מכל צד". תינוק שיונק בתבנית הזאת (עם ההפסקה) במשך עשרים דקות רצופות אולי לא ירצה אפילו את השד השני. תינוק שמוצץ פטמה (ולא שותה) במשך עשרים שעות יעזוב את השד כשהוא רעב. את יכולה לראות את "ההפסקה" בקטעי הווידאו באתר.
   
 3. ברגע שהתינוק מפסיק לשתות בעצמו, השתמשי בדחיסה כדי להגדיל את הזרימה לתינוק. דחיסה יכולה לעזור מאוד, אך אל תשכחי לנסות קודם להשיג את ההצמדה הטובה ביותר. תינוקות נוטים למשוך את השד כשזרימת החלב חלשה, לכן כדאי מאוד לדעת איך לדעת שהתינוק אכן מקבל חלב ולא סתם מוצץ מבלי לקבל חלב. כשנראה לך שהתינוק כבר לא מקבל חלב, והוא מוצץ מבלי לקבל חלב, זה הרגע להתחיל בדחיסה, בזמן שהתינוק מוצץ אך אינו שותה. החזיקי את התינוק על השד הראשון עד שהוא כבר לא שותה גם כשאת מבצעת דחיסה. ראי עלון  "דחיסת שד" . תוכלי לראות איך משתמשים בדחיסה בקטעי הווידאו שבאתר.
   
 4. כשהתינוק כבר לא שותה, גם עם דחיסה, החליפי צדדים וחזרי על התהליך. המשיכי לעבור משד לשד עד שהתינוק קיבל כמויות סבירות של החלב מהשד.
   
 5. נסי להשתמש בחילבה (fenugreek) ובדרדר כחול (Blessed Thistle). נראה כי שני צמחי המרפא האלה מגבירים אספקת חלב ומאיצים את קצב זרימת החלב. למידע נוסף ראי עלון  "עלי כרוב, צמחי מרפא, לציתין" .
   
 6. בערב, כשתינוקות רבים רוצים להיות על השד למשך זמן רב, השיגי לך עזרה במיצוב התינוק בתנוחה שתאפשר לך להיניק בשכיבה. תני לתינוק לינוק ואולי תירדמי. או שכרי לעצמך סרט בווידאו ותני לתינוק לינוק בזמן שאת צופה בסרט.
   
 7. לא תמיד קל להחליט אם התינוק זקוק לתוספות. לפעמים מספיק להפעיל את פרוטוקול הגברת הצריכה למשך ימים מעטים כדי שהתינוק יתחיל לעלות במשקל בקצב מהיר יותר. אבל לפעמים יש צורך בהגברת קצב הגדילה, ואולי אי אפשר להשיג זאת ללא מתן תוספות. אם אפשר, השיגי חלב שאוב מבנק חלב שישמש כתוספת. אם אין אפשרות לקבל חלב שאוב, ייתכן שיהיה עליך לתת תמ"ל. אבל לעתים אפשר להסתפק בגדילה אטית אך יציבה. הסיבה העיקרית לדאגה בקשר לקצב הגדילה היא שגדילה טובה היא אחד הסימנים לבריאות טובה. תינוק שגדל היטב, בדרך כלל בריאותו טובה, אבל לא בהכרח. וכך גם תינוק שגדל לאט אינו בהכרח תינוק לא בריא, אבל רופאים מודאגים יותר מתינוק שגדל בקצב אטי מן הממוצע. פעמים רבות הפרשנות לעקומות הגדילה שגויה. גם תינוק שגדל על פי עקומת האחוזון העשירי גדל כפי שהוא אמור לגדול. אבל אנשים רבים, ובכללם גם רופאים, מאמינים שרק תינוקות שמצויים באחוזון החמישים ומעלה גדלים באופן תקין. לא נכון. עקומות הגדילה הנהוגות כיום פותחו על סמך מידע שהתבסס על נתונים של תינוקות תקינים. הרי ברור שמישהו חייב להיות קטן ב-90% מכל שאר התינוקות. והמישהו הזה הוא תינוק תקין.
   
 8. אם מחליטים לתת תוספות, הכי טוב לתת אותן על השד בעזרת עזר הנקה (Lactation Aid). הגישי את התוספת בעזרת תוספן הנקה (nursing supplementer/lactation aid), ולא בבקבוק, מזרק, כוס או האכלה באצבע. ראו עלון מס' 5 – "שימוש בעזר הנקה" . תני את התוספת רק אחרי שביצעת את הצעדים 3 ו-4 למעלה ואחרי שהתינוק ינק משני צדדים לפחות. מדוע עדיף להשתמש בעזר הנקה?
  • תינוקות לומדים לינוק על-ידי יניקה.
  • אמהות לומדות להיניק על-ידי הנקה.
  • התינוק ממשיך לקבל את החלב שלך.
  • הנקה היא יותר מאשר חלב.
    
 9. אם גיל התינוק יותר משלושה או ארבעה חודשים, ונראה שיש צורך בתוספות,  לא חייבים לתת תמ"ל, ואת תוספת הקלוריות אפשר לתת לתינוק בצורת מזון מוצק. מזונות מוצקים ראשונים יכולים להיות רסק בננה, רסק אבוקדו, רסק תפוחי אדמה או בטטות, דגנים לתינוקות, בכל כמות שהתינוק מוכל לאכול, ורק אחרי שהתינוק ינק, אם הוא עדיין רעב. אפילו בגיל זה, מתן בקבוקים כשהתינוק אינו מקבל מספיק מהשד עלול להביא במקרים רבים לדחיית השד. אם את חייבת לתת פורמולה, ערבבי אותה במזון המוצק של התינוק. כשהכל בסדר, מתן מזון מוצק בגיל שלושה או ארבעה חודשים אינו דבר מומלץ, ואפילו כשהעליה במשקל איטית, יש כמה דרכים לנסות לגרום לתינוק לקבל יותר חלב מהשד לפני שמוסיפים לו מזון מוצק. באופן רגיל אפשר להתחיל במתן מזונות מוצקים כשהתינוק מפגין עניין באכילת מזון מוצק (בדרך כלל בגיל חמישה או ששה חודשים).
   
 10. אם תינוקך עלה היטב במשקל במשך כמה חודשים ועכשיו אינו עולה יפה, ראי עלון מס' 25 – "עליה איטית במשקל אחרי החודשים הראשונים" (באנגלית) . הסיבות לירידה באספקת החלב מופיעות שם. תַּקני מה שאת יכולה, ואז עקבי אחרי הפרוטוקול.
  11. דומפרידון (מוטיליום) הוא אפשרות. הוא אינו תרופת פלא. עייני בעלונים העוסקים בדומפרידון (באנגלית).

   

 

Handout B: Protocol to Increase Breastmilk Intake by the Baby Jack Newman, MD, FRCPC. © 2005 Revised: January 2005

מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.
התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה ללא בקשת רשות נוספת בתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

 
לייבסיטי - בניית אתרים