עברית  |  English  |  
 

פטמות כואבות – דחיסת שד
ד"ר ג'ק ניומן

המטרה בדחיסת שד היא להמשיך את זרימת החלב לתינוק כאשר התינוק מפסיק לשתות (דפוס יניקה של "פותח פה גדול – הפסקה – ואז סוגר את הפה") בעצמו, וכך לגרום לו להמשיך לשתות חלב. דחיסת השד מגרה את רפלקס שחרור החלב ולעתים קרובות אף מעוררת אותו לפעולה טבעית. טכניקה זו יעילה לטיפול ב:

 1. עליה איטית במשקל התינוק
 2. "גזים"/"קוליק" אצל התינוק היונק
 3. הנקות תכופות ו/או ארוכות
 4. פטמות כואבות אצל האם
 5. סתימות חוזרות בצינוריות החלב ו/או דלקת שד/מסטיטיס
 6. עידוד התינוק הנרדם במהירות להמשיך לשתות ולא רק למצוץ

אין צורך בדחיסת השד אם ההנקה מתנהלת היטב. כשהל בסדר, האם צריכה להרשות לתינוק "לגמור" לאכול בצד הראשון, ואם הוא רוצה עוד, להציע לו את הצד השני. איך תדעי שהתינוק גמר? כשהוא כבר לא שותה מהשד (יניקה מסוג "פותח פה גדול – הפסקה – ואז סוגר את הפה").

דחיסת השד פועלת הכי טוב בימים הראשונים, כדי לעזור לתינוק לקבל יותר קולוסטרום. תינוקות אינם זקוקים להרבה מאוד קולוסטרום, אך הם זקוקים לכמות מסויימת. הצמדה טובה ודחיסת השד יעזרו להם לקבל את הכמות הנחוצה.

כדאי לדעת כי:

 1. תינוק שמוצמד היטב מקבל חלב ביתר קלות מתינוק שאינו מוצמד היטב. תינוק שאינו מוצמד כראוי יכול לקבל חלב רק כאשר זרימת החלב מהשד מהירה. לכן, הרבה אמהות ותינוקות מצליחים בהנקה למרות שההצמדה גרועה, משום שרוב האמהות מייצרות שפע של חלב.
 2. בשלושת עד ששת השבועות הראשונים לחיים, תינוקות נוטים להירדם על השד כשזרימת החלב איטית, ולא בהכרח משום שינקו מספיק. אחרי גיל זה, הם עלולים להתחיל למשוך את השד כשזרימת החלב מואטת. אבל יש תינוקות שמושכים את השד גם כשהם קטנים בהרבה, ולפעמים אפילו בימים הראשונים.
 3. למרבה הצער, הרבה מאוד תינוקות אינם מוצמדים כראוי. אם אספקת החלב של האם שופעת, התינוק ישגשג מבחינת העליה במשקל, אבל האם עלולה לשלם מחיר – כגון פטמות פגועות, תינוק "עצבני", ו/או תינוק שנמצא כל הזמן על השד (אבל שותה ממנו רק חלק קטן מהזמן).

דחיסת השד ממשיכה את זרימת החלב כשהתינוק כבר לא שותה ממנו (אלא רק מוצץ), ומביאה לכך שהתינוק:

 1. מקבל יותר חלב
 2. מקבל יותר חלב עם תכולת שומן גבוהה יותר

דחיסת שד – איך עושים את זה?

 1. אחזי את התינוק ביד אחת.
 2. אחזי את השד בידך השניה, כשהאגודל בצד אחד של השד (הכי קל כשהאגודל בצד העליון של השד), ושאר האצבעות בצדו האחר, רחוק מהפטמה.
 3. הסתכלי בדפוס הלגימות של התינוק (ראי קטעי וידאו בכתובת www.thebirthden.com/Newman.html), אך זכרי שלא צריך להקפיד במיוחד על כל לגימה. התינוק מקבל כמויות משמעותיות של חלב כשהוא שותה בדפוס יניקה של "פותח פה גדול – הפסקה – ואז סוגר את הפה".
 4. כשהתינוק רק מוצץ את השד וכבר לא שותה בדפוס של "פותח פה גדול – הפסקה – ואז סוגר את הפה", בצעי דחיסה של השד בעזרת ידך. אל תגלגלי את אצבעותיך לאורך השד בכיוון התינוק, פשוט  לחצי עליו. לא חזק עד כאב, ונסי לא לשנות את צורת העטרה (חלק השד שבקרבת פי התינוק). עם הדחיסה, התינוק אמור להתחיל לשתות שוב בתנועות "פותח פה גדול – הפסקה – ואז סוגר את הפה". השתמשי בדחיסה בזמן שהתינוק מוצץ אך לא שותה! 
 5. המשיכי בהפעלת הלחץ עד שהתינוק כבר לא שותה גם עם הדחיסה, ואז שחררי את הלחץ. לעתים קרובות התינוק יפסיק למצוץ כשהלחץ ישתחרר, אך יתחיל שוב מיד כשהחלב מתחיל לזרום שוב. אם התינוק אינו מפסיק למצוץ עם שחרור הלחץ, המתיני מעט לפני שתחדשי את הלחץ.
 6. הסיבה לשחרור הלחץ היא לאפשר ליד שלך לנוח, ולאפשר לחלב להתחיל לזרום שוב אל התינוק. אם התינוק מפסיק לשתות כשאת משחררת את הלחץ, הוא יתחיל מחדש ברגע שהוא מתחיל לטעום שוב חלב בפיו.
 7. כשהתינוק מתחיל למצוץ שוב, ייתכן שישתה ("פותח פה גדול – הפסקה – ואז סוגר את הפה"). אם לא, לחצי שוב כמתואר למעלה.
 8. המשיכי בצד הראשון עד שהתינוק כבר לא שותה, גם עם הדחיסה. עליך לאפשר לתינוק להישאר בצד זה עוד זמן קצר, כי לפעמים ייתכן שיהיה לך עוד רפלקס שחרור והתינוק יתחיל לשתות שוב, בעצמו. אבל אם התינוק לא שותה, אפשרי לו לשחרר את השד או נתקי אותו מהשד.
 9. אם התינוק רוצה להמשיך לינוק, הציעי לו את השד השני וחזרי על התהליך.
 10. אם פטמותיך אינן כואבות, ייתכן שתרצי להחליף צדדים כמה פעמים בדרך זו.
 11. הקפידי לשפר את ההצמדה.
 12. זכרי, לחצי על השד בזמן שהתינוק מוצץ אך אינו שותה.

מנסיוננו, השיטה שתוארה היא המוצלחת ביותר, אבל אם מצאת דרך מוצלחת יותר לשמור שהתינוק ימשיך לשתות בדפוס של "פותח פה גדול – הפסקה – ואז סוגר את הפה", השתמשי במה שעובד הכי טוב בשבילך ובשביל תינוקך. כל עוד הדחיסה אינה מכאיבה לשד, וכל עוד התינוק "שותה" ("פותח פה גדול – הפסקה – ואז סוגר את הפה"), דחיסת השד עובדת.
לא תצטרכי להמשיך בכך לנצח. ככל שההנקה משתפרת, תוכלי לתת לדברים לקרות בצורה טבעית. צפי בקטעי הווידאו המדגימים איך להצמיד תינוק, איך לדעת שהתינוק מקבל חלב, ואיך לבצע דחיסה. 

 Handout #15. Breast Compression. Revised January 2005 Written by Jack Newman, MD, FRCPC. © 2005
מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.
התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה ללא בקשת רשות נוספת בתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

 
לייבסיטי - בניית אתרים