עברית  |  English  |  
 


עלי כרוב, צמחי מרפא, לציטין
ד"ר ג'ק ניומן

העלון הבא מתאר את השימוש בכמה טיפולים לאמהות מיניקות הסובלות מבעיות שונות.

עלי כרוב לטיפול בגודש
גודש חמור ביום השלישי או הרביעי בערך אחרי לידת התינוק  ניתן בדרך כלל למניעה, על-ידי חיבור נכון של התינוק אל השד והבטחת יניקה טובה מההתחלה. (ראו עלון  "הנקה – להתחיל נכון" , ועלון  "חשיבות מגע עור בעור" , וכן "פרוטוקול להגדלת צריכת החלב של התינוק" . ראו גם את קטעי חשיבות המגע בווידאו באתר על השימוש בפרוטוקול). אם נוצר אצלך גודש, אנא הביני כי הגודש נעלם בתוך יום או יומיים גם ללא כל טיפול. המשיכי להיניק את התינוק, ודאי שהוא מתחבר היטב ויונק היטב. אבל אם הגעת לגודש הגורם לך אי נוחות חמורה, או אם התינוק אינו מסוגל לקחת את השד לפיו, עלי כרוב כנראה עוזרים בהפחתת הגודש מהר יותר מאשר תחבושות קרח או טיפולים אחרים. אם אינך יכולה להביא את התינוק להתחברות טובה, התחילי להשתמש בעלי כרוב, התחילי לשאוב חלב ותני לתינוק את החלב השאוב בכפית, ספל, בהאכלה באצבע או בטפטפת לעיניים, והשיגי עזרה במהירות.

  1. השתמשי בכרוב ירוק.
  2. אם העלים אינם מתאימים לצורת השד שלך, מעכי את עלי הכרוב בעזרת מערוך.
  3. עטפי את השד בעלי כרוב והשאירי למשך כעשרים דקות. פעמיים ביום יספיקו. מקובל להשתמש בטיפול עלי כרוב פעמיים או שלוש ולעתים אף פחות. יש הממליצים להשתמש בעלי הכרוב אחרי כל הנקה ולהשאיר אותם על השד עד שהם נובלים. יש החוששים ששימוש כה תכוף עלול להפחית את אספקת החלב.
  4. הפסיקי את השימוש ברגע שהגודש מתחיל לרדת והתחושה שלך נוחה יותר.
  5. את יכולה לקחת כדורי אצטמינופן, עם או בלי תוספת קודאין, איבופרופן או כל תרופה אחרת להקלת כאבים. כמו כל התרופות כמעט, אין שום סיבה להפסיק להיניק כשלוקחים משככי כאבים.
  6. גם תחבושות קרח יכולות לעזור.
  7. אם את אחת מאותן נשים שמפתחות גוש גדול בבית השחי שלושה או ארבעה ימים אחרי הלידה, תוכלי להשתמש בעלי כרוב גם באזור זה.

צמחים להגברת אספקת החלב
ייתכן מאוד שצמחי מרפא עוזרים להגביר את אספקת החלב. יש כמה תרופות שברור שהן מגבירות את אספקת החלב, והגיוני בהחלט להניח שצמחים ועשבים מסויימים מכילים חומרים פרמקולוגיים פעילים דומים. כמעט לכל תרבות בעולם יש עשב או צמח או שיקוי להגברת אספקת החלב. ייתכן שחלקם פועלים על עקרון האינבו (placebo), וזה בסדר גמור; אחרים אולי אינם פועלים כלל; ואחרים מכילים מרכיב פעיל או כמה מרכיבים פעילים. ביניהם יש חומרים המכילים מרכיבים פעילים שלא יגבירו את אספקת החלב אך יש להם השפעות אחרות, לא בהכרח רצויות. צריך לזכור שגם לעשבי מרפא יכולות תופעות לוואי, ואפילו קשות. תרופות ממקור טבעי הן עדיין תרופות, ואין דבר כזה תרופה בטוחה במאה אחוזים. למזלנו, כמו ברוב התרופות, התינוק מקבל רק שיעור זעום ביותר מן המינון שלקחה האם. לפיכך יש סבירות נמוכה ביותר לכך שהתינוק יסבול מתופעות לוואי כלשהן משימוש האם בעשבי מרפא. שני טיפולים עשביים שנראה כי הם אכן מגבירים את אספקת החלב הם חילבה (fenugreek) וקרצף מבורך (blessed thistle), במינונים הבאים:

   חילבה: 3 כמוסות 3X     פעמים ביום
   קרצף מבורך: 3 כמוסות 3X פעמים ביום, או 20 טיפול מהטינקטורה 3X פעמים ביום

על בקבוק הטינקטורה נאמר שאסור לאמהות מיניקות להשתמש בקרצף המבורך, כנראה בגלל הכמות הזעירה של אלכוהול שמגיעה אל האם. יש בשוק הכנות שונות של שני הצמחים עם תוויות אזהרה "לא לשימוש אמהות מיניקות". אל תחששי – הצמחים האלה בטוחים לאם משום שרק כמות זעירה מהם מגיעה לחלב. גם מינים אחדים של תה עובדים, אבל כדי לצרוך כמות מספיקה להשפעה, תצטרכי לשתות תה כל היום וכל הלילה, משום שכמות הצמח שאת מקבלת בשתיית תה נמוכה בהרבה.

נראה שחילבה וקרצף מבורך פועלים טוב יותר אם לוקחים את שניהם ביחד, ולא רק אחד מהם.
חילבה וקרצף מבורך פועלים במהירות. אם הם עובדים, בדרך כלל תבחיני בהבדל בתוך שלושה עד ארבעה ימים מתחילת הטיפול. אם אינך חשה בהבדל, הם כנראה לא יעבדו.

חילבה נמכר לפעמים בצירוף עם תימין (thyme). אל תקני את הצירוף, נסי להשיג כמוסות חילבה בלבד. תרופות צמחיות אינן מיוצרות על פי תקן, כך שגם אם על הקופסה של החילבה נאמר שהיא מכילה כמוסות של 405, 505, 605 או 705 מ"ג לכמוסה, אין לנו דרך לדעת באמת כמה מן המרכיב הפעיל את מקבלת. לחילבה יש ריח מיוחד. אם אינך יכולה להריח אותו על עורך, את כנראה לא מקבלת מספיק חומר, גם אם את לוקחת שלוש כמוסות שלוש פעמים ביום.

נראה גם שחילבה וקרצף מבורך פועלים טוב יותר בימים הראשונים מאשר מאוחר יותר. למעשה הם פועלים הכי טוב בשבוע הראשון. דומפרידון (מוטיליום) פועל טוב יותר אחרי השבועיים הראשונים. (ראו עלונים 19א' ו-19 ב' על "דומפרידון" <באנגלית> למידע נוסף).

את יכולה לקחת חילבה וקרצף מבורך בשילוב עם דומפרידון אם את מרגישה שהם עוזרים. אם את לוקחת את הצמחים והדומפרידון, קחי אותם באותו הזמן, 3 טבליות שלוש פעמים ביום. אם את מוכנה להפסיק לקחת חילבה וקרצף מבורך, את יכולה להפסיק בבת אחת, או בהדרגה לאורך שבוע בערך. שימוש בחילבה אינו גורם לירידת סוכר בדם. מקור השמועה אינו ידוע.

טיפולים צמחיים נוספים שמשתמשים בהם להגברת אספקת החלב הם: עלי פטל, שומר, גלגה (goat’s rue), שמרי בירה, אלפלפה, תה סרפד ורבים אחרים. יעילות הטיפול בכל אלה, כולל קרצף מבורך וחילבה, לא הוּכְחה. זכרי! טיפולים צמחיים מהווים רק חלק מהפתרון ל"אין מספיק חלב" (ראו "פרוטוקול להגברת צריכת החלב של התינוק" ). ראו גם את קטעי הווידאו העוסקים בחיבור נכון, איך לדעת שהתינוק מקבל חלב, איך להשתמש בטכניקת דחיסת שד, איך להשתמש בעזר הנקה, ואת עלוני המידע העוסקים בהנקה.

לציטין
לציטין (lecithin) הוא תוסף מזון שכנראה עוזר לאמהות למנוע צינוריות סתומות. ייתכן שהוא עושה זאת על-ידי הפחתת הצמיגות (דביקות) של החלב, בעזרת הגדלת שיעור החומצות השומניות הבלתי-רוויות בהרכב החלב. זהו חומר בטוח, לא יקר, ונראה שהוא עובד בחלק מהמקרים. המינון הוא 1,200 מ"ג, ארבע פעמים ביום. אבל מניעת צינוריות סתומות מחייבת יותר מלקיחת לציטין. ראו עלון 22, "צינוריות סתומות ודלקת בשד" (באנגלית).

למידע על "משחות רב-תכליתיות לפטמות", יוד סגול, תמצית זרעי אשכולית, ויטמין B6, ניפדיפין, משחת ניטרוגליצרין ופלוקונזול, ראו עלון 3ב', "טיפולים לכאבים בפטמות ובשדיים", וכן העלונים העוסקים ספציפית ביוד סגול ובפלוקונזול (באגלית).

 לשאלות אפשר לפנות לד"ר ג'ק ניומן בטלפון (416) 813-5757 (option 3), בדואל לכתובת drjacknewman@symaptico.ca, או לספר Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (called The Ultimate Breastfeeding Book of Answers in the USA).
Handout #24. Miscellaneous Treatments. January 2005. Written by Jack Newman MD, FRCPC, © 2005.
מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.
התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה בשלמותו ללא בקשת רשות נוספת, ובתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

 
לייבסיטי - בניית אתרים