עברית  |  English  |  
 

עליה איטית במשקל
ד"ר ג'ק ניומן

קורה לעתים שתינוקות שיונקים באופן בלעדי, שעלו היטב במשקל במשך החודשים הראשונים, מתחילים לעלות בקצב איטי יותר בין גיל חודשיים לארבעה חודשים. ייתכן שזה נורמלי, מאחר שתינוקות יונקים אינם גדלים לפי אותן עקומות גדילה של תינוקות הניזונים מתמ"ל, ולעתים נראה אולי שהם גדלים בקצב איטי מדי, בעוד שלמעשה, התינוק הניזון מתמ"ל הוא זה שגדל מהר מדי. ההנקה היא הדרך הנורמלית, הטבעית והפיזיולוגית להזנת תינוקות. אין היגיון בשימוש בתינוק הניזון מתמ"ל כמודל הנורמלי, שמוביל אותנו לייעוץ מוטעה לאימהות לגבי האכלה וגדילה.

במקרים מסוימים, מחלה אצל התינוק עלולה להביא לעלייה איטית מן המצופה במשקל. תוספות תמ"ל לא ירפאו את המחלה, והן עלולות לגזול מן התינוק את ההשפעה המיטיבה של הנקה בלעדית. את יכולה לדעת מתי התינוק מקבל חלב ומתי לא (ראו למטה). אם הוא אינו מעביר חלב היטב, סביר שאינו סובל ממחלה, אלא שאספקת החלב ירדה. הסיבה הנפוצה ביותר לעלייה איטית מדי במשקל לאחר השבועות הראשונים היא שאספקת החלב של האם פחתה.

למה שאספקת החלב שלך תרד?

1. התחלת להשתמש בגלולות למניעת הריון. אם כך הדבר, הפסיקי את השימוש בהן. יש דרכים אחרות למניעת הריון פרט להורמונים.
2. את בהריון.
3. ניסית לרווח את ההנקות, או "להרגיל" את התינוק לישון בלילה ברציפות. אם זה המקרה, האכילי את התינוק כאשר הוא רעב או מוצץ את ידו.
4. את משתמשת בבקבוקים לעתים קרובות. אפילו כאשר אספקת החלב מבוססת, מתן תכוף של בקבוקים מלמד את התינוק היצמדות גרועה בזמן שהוא מצפה לזרם מהיר, אפילו אם התינוק מקבל בבקבוק רק חלב אם. כשהזרם חלש, התינוק עשוי להתנתק מן השד, להקטין עוד יותר את הזמן שהוא מבלה על השד, ולהקטין עוד יותר את אספקת החלב. למה לא להשתמש בספל?
5. "הלם" רגשי עלול, מדי פעם, להפחית את אספקת החלב.
6. לעתים יכולה מחלה, בפרט אם היא מלווה גם בעליית חום, להקטין את אספקת החלב. כך גם דלקת בשד. למרבה המזל, מחלה אצל האם בדרך כלל אינה מפחיתה את אספקת החלב.
7. את עושה יותר מדי. אינך חייבת להיות סופר-אמא. הניחי לעבודות הבית. לכי לישון כשהתינוק ישן. הניחי לתינוק לינוק בזמן שאת ישנה.
8. יש תרופות שעלולות להקטין את אספקת החלב – כמה מן האנטי-היסטמינים (לדוגמה, בנדריל), פסאודואפדרין (לדוגמה, סודאפד).
9. את מאכילה מצד אחד בלבד בכל הנקה, כדי שיקבל את החלב "האחורי" העשיר בשומן. זכרי, אם התינוק אינו שותה, הוא לא מקבל חלב כלל. ואם הוא לא מקבל חלב כלל, הוא לא מקבל תכולת שומן גבוהה. הניחי לו "לסיים" צד אחד, ואם הוא רוצה עוד, הציעי את השני.
10. צירוף של כמה מן הסעיפים שלעיל.

לעתים אספקת החלב יורדת, במיוחד סביב גיל שלושה חודשים, ללא כל סיבה נראית לעין. אך סביר שתגלי את הסיבה לכך בפיסקה הבאה.

סיבה זו מצריכה הסבר מפורט יותר. בשבועות הראשונים, תינוקות נוטים להירדם על השד כשזרם החלב איטי (האטת הזרימה מתרחשת מהר יותר אם התינוק לא נצמד היטב, מאחר שאז התינוק תלוי ברפלקס פליטת/שחרור החלב של האם כדי לקבל חלב). התינוק יינק ויירדם ויינק, מבלי שיקבל כמויות גדולות בזמן זה, אבל האם עשויה לחוות את רפלקס פליטת/שחרור החלב מפעם לפעם, והתינוק ישתה עוד.

כאשר אספקת החלב של האם שופעת, התינוק בדרך כלל עולה היטב במשקל, אף שהוא עשוי לבלות זמן רב על השד למרות האספקה השופעת. אך כאשר התינוקות מגיעים לגיל שישה או שמונה שבועות, ולפעמים אפילו קודם, רבים מהם יתחילו להתנתק מן השד כאשר הזרם איטי, לעתים קרובות תוך דקות ספורות מתחילת ההנקה. הסיכוי לכך גבוה יותר אצל תינוקות שקיבלו בקבוק מגיל צעיר, אבל הדבר יכול להתרחש גם אצל תינוק שלא אכל מבקבוק מעולם. ייתכן שהאם תציע אז את הצד השני, אך התינוק יחזור שוב על הדפוס הזה. ייתכן שהוא רעב עדיין, ואולי יסרב לשד, ויעדיף למצוץ את ידו. הוא לא יקבל שוב חלב באמצעות רפלקסי השחרור, המזכים אותו בפרצי חלב נוספים, שהיה מקבל לו היה נשאר על השד. כך שהוא שותה פחות, והאספקה יורדת גם היא, מפני שהוא שותה פחות, והזרם נחלש מוקדם עוד יותר במהלך הארוחה (מאחר שיש פחות חלב), ואת יכולה לנחש מה יקרה הלאה.

לא תמיד התסריט הוא כזה, ותינוקות רבים עולים במשקל גם אם הם מבלים זמן קצר על השד. ייתכן שיתנתקו וימצצו את ידיהם מפני שהם צריכים לספק את רפלקס המציצה, אבל אם העלייה שלהם במשקל טובה, אין כל סיבה לדאגה.

כדי למנוע את התופעה, יש להגיע להיצמדות טובה כבר מההתחלה. אך לאמהות רבות נאמר שההיצמדות טובה, אפילו אם הדבר איננו כך. היצמדות טובה יותר יכולה לסייע, גם בשלב מאוחר יותר. שימוש בטכניקת הגברת החלב יגרום לעתים קרובות לתינוק להמשיך ולינוק (ראו פרוטוקול להגברת החלב). לעתים מוטיליום (דומפרידון) יגביר את אספקת החלב באופן משמעותי, אך אל תשתמשי בו אם את בהריון (ראי דף מידע על דומפרידון).

איך תדעי אם התינוק אכן שותה מן השד?

כאשר תינוק מקבל חלב (לא די בכך שיחזיק את השד בפיו ויעשה תנועות מציצה כדי שיקבל חלב), את תראי הפסקה בקצה סנטרו אחרי שהוא פותח את פיו למקסימום ולפני שהוא סוגר אותו, כך שמציצה אחת היא: פה פתוח לרווחה --> הפסקה --> סגירת פה.

אם את רוצה להדגים את התהליך על עצמך, הכניסי את האצבע המורה שלך (או אצבע אחרת) אל פיו ומצצי כאילו היית מוצצת מקשית. כשאת שואבת פנימה, הסנטר שלך צונח, ונשאר למטה כל עוד את שואבת. כאשר את מפסיקה לשאוב, הסנטר עולה חזרה. ההפסקה שאפשר לראות אצל התינוק מייצגת לגימת חלב אחת, בזמן שהתינוק צמוד לשד. ככל שההפסקה ארוכה יותר, כך כמות החלב שהתינוק קיבל גדולה יותר. מרגע שאת מבינה את עניין ההפסקה, תוכלי לדלג על שטויות רבות שאומרים לאמהות, כגון, "הניקי 20 דקות מכל צד". תינוק שיונק בדפוס זה (עם ההפסקה) במשך עשרים דקות רצופות, אולי לא יינק כלל מן הצד השני. תינוק שרק מרפרף על השד (ואיננו שותה) במשך 20 שעות, יסיים לינוק כשהוא רעב.

צפי גם בסרטונים באתר www.drjacknewman.com. הסרטונים מראים איך להצמיד תינוק, איך לדעת שהתינוק מקבל חלב, ואיך להשתמש בטכניקת הגברת הזרימה (breast compression).

 שאלות? שלחי דואר אלקטרוני אל ג'ק ניומן בכתובת drjacknewman@sympatico.ca או אל אדית קרנרמן בכתובת breastfeeding@sympatico.ca או היעזרי בספר Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (שיצא בארה"ב תחת השם The Ultimate Breastfeeding Book of Answers או בדי.וי.די שלנו, Dr. Jack Newman’s Visual Guide to Breastfeeding; או ב- The Latch Book and Other Keys to Breastfeeding Success; או ב- L-eat Latch & Transfer Tool או ב- The GamePlan for Protecting and Supporting Breastfeeding in the First 24 Hours of Life and Beyond. בקרי באתר שלנו, www.drjacknewman.com.
Handout Slow Weight Gain After the First Few Months, ©  May 2008

Written and Revised by Jack Newman, MD, FRCPC 1995-2005

כתיבה ועריכה: ד"ר ג'ק ניומן

ניתן להעתיק ולהפיץ עלון זה ללא קבלת רשות נוספת, בתנאי שלא ייעשה בו שימוש בשום הקשר המפר את הקוד הבינלאומי של ארגון הבריאות העולמי לשיווק תחליפי חלב אם.
 
לייבסיטי - בניית אתרים