עברית  |  English  |  
 

טכניקת עידוד זרימת החלב
ד"ר ג'ק ניומן

המטרה בטכניקה זו היא לעודד את המשך זרימת החלב לתינוק, כאשר הוא מוצץ בלבד, מבלי לשתות. שתייה (מציצה מסוג "פתיחת הפה לרווחה – הפסקה – סגירת הפה" – ראו גם סרטוני וידאו באתר האינטרנט www.drjacknewman.com ) פירושה שהתינוק מקבל חלב מלוא הפה. אם התינוק הפסיק לשתות מעצמו, האֵם יכולה להשתמש בלחיצה על השד כדי "להפוך מציצות לשתייה", ולגרום לתינוק להמשיך לקבל חלב. טכניקת הגברת הזרימה מעוררת את רפלקס שחרור או פליטת החלב (הזרימה המהירה והפתאומית של חלב, שאמהות חוות בזמן ההאכלה או כאשר הן שומעות תינוק בוכה – אף כי נשים רבות לא "ירגישו" את החלב משתחרר). הטכניקה עשויה להועיל במקרים של:
1. עלייה מועטה במשקל התינוק
2. קוליק ("גזים") אצל התינוק היונק
3. האכלות תכופות ו/או ממושכות
4. פטמות כואבות אצל האם
5. סתימות חוזרות בצינוריות ו/או דלקת בשד
6. עידוד התינוק שנרדם במהירות, להמשיך ולשתות ולא רק למצוץ
7. תינוק "עצלן", או תינוק שנראה כאילו רק רוצה "להירגע". אגב, תינוקות אינם עצלנים, הם מגיבים לזרימת החלב.

אין צורך בטכניקת הגברת הזרימה אם הכל כשורה. אם הכל כשורה, האם צריכה לאפשר לתינוק "לסיים" את ההאכלה מן הצד הראשון, ולהציע את הצד השני. איך יודעים שהתינוק סיים את הצד הראשון? כאשר הוא רק מוצץ (מציצות מהירות, ללא הפסקה) ואינו שותה עוד מן השד (מציצה מסוג "פתיחת פה לרווחה – הפסקה – סגירה של הפה"). טכניקת הגברת הזרימה יכולה לעזור לתינוק לקבל את החלב.
הגברת הזרימה תוך לחיצה על השד יעילה במיוחד בימים הראשונים, ועוזרת לתינוק לקבל עוד קולוסטרום. תינוקות אינם זקוקים לקולוסטרום רב, אך הם זקוקים לכמות מסוימת. היצמדות טובה בשילוב עם טכניקת הגברת הזרימה עוזרים להם לקבל כמות זו.

כדאי לדעת את הדברים הבאים:
1. תינוק שנצמד היטב לשד מקבל חלב בקלות רבה יותר מאשר תינוק שאינו נצמד היטב. תינוק שההיצמדות שלו גרועה יכול לקבל חלב רק כאשר הזרימה מהירה. תינוקות רבים מסתדרים עם ההנקה למרות שההיצמדות איננה טובה, מאחר שרוב האימהות מייצרות שפע של חלב. יחד עם זאת, האם עשויה לשלם מחיר על היצמדות גרועה – למשל, פטמות כואבות, תינוק עם גזים, ו/או תינוק שנמצא על השד כל הזמן (אבל שותה רק חלק קטן מן הזמן).

2. במשך 3-6 השבועות הראשונים לחיים, תינוקות רבים נרדמים על השד כאשר הזרימה איטית, ולאו דווקא כאשר אכלו דיים, ולא מפני שהם עצלנים או רוצים להירגע. אחרי גיל זה, ייתכן שימשכו את ראשם אחורה כאשר זרם החלב נחלש. יש כאלה שיעשו זאת גם כאשר הם צעירים בהרבה, לפעמים אפילו בימים הראשונים, וישנם תינוקות שנרדמים על השד כאשר הזרם חלש אפילו בגיל שלושה או ארבעה חודשים.

טכניקת הגברת הזרימה – איך לעשות זאת (השתמשו בצירוף עם הפרוטוקול להגברת צריכת החלב)
1. החזיקי את התינוק בזרוע אחת.
2. תמכי בשד בעזרת היד השנייה, הקיפי אותו כשהאגודל מונח על צד אחד של השד (הצד העליון של השד הוא המיקום הנוח ביותר), ושאר האצבעות בצד השני, קרוב לבית החזה.
3. חכי עד שהתינוק יתחיל לשתות (ראי סרטוני וידאו באתר www.drjacknewman.com), אף שאין צורך להגיב באופן אובססיבי לכל מציצה. התינוק מקבל כמויות חלב משמעותיות כאשר הוא שותה בזמן מציצה מסוג "פתיחת פה לרווחה – הפסקה – סגירה של הפה".
4. כאשר התינוק מוצץ מציצות שטחיות ושוב אינו שותה תוך מציצת "פתיחת פה לרווחה – הפסקה – סגירה של הפה", לחצי על השד כדי להעלות את הלחץ הפנימי בתוכו. אל תגלגלי את האצבעות לאורך השד לעבר התינוק, אלא רק לחצי ועצרי. לא בעוצמה שתכאיב לך, ונסי לא לשנות את צורת ההילה (החלק הכהה יותר של השד, הקרוב אל פי התינוק). עם תחילת הלחיצה, התינוק אמור להתחיל לשתות שוב תוך כדי מציצה מסוג "פתיחת פה לרווחה – הפסקה – סגירה של הפה". השתמשי בטכניקה כאשר התינוק מוצץ אך לא שותה!
5. שמרי על הלחץ עד אשר התינוק רק מוצץ, מבלי לשתות, אפילו כאשר הלחיצה נמשכת, ואז שחררי את הלחץ. שחררי את הלחץ אם התינוק מפסיק למצוץ או אם הוא חוזר למציצה ללא שתייה. לעתים קרובות התינוק יפסיק למצוץ כלל כאשר הלחץ משתחרר, אבל יתחיל שוב תוך זמן קצר, כאשר החלב יתחיל לזרום שוב. אם התינוק לא מפסיק למצוץ כאשר הלחץ משתחרר, חכי מעט לפני שתתחילי ללחוץ שוב.
6. שחרור הלחץ נעשה כדי לתת מנוחה ליד, ולאפשר לחלב להתחיל לזרום שוב אל התינוק. אם התינוק מפסיק למצוץ כאשר הלחץ משתחרר, הוא יתחיל למצוץ שוב כאשר ירגיש את טעם החלב.
7. כאשר התינוק מתחיל למצוץ שוב, הוא עשוי לשתות (מציצה מסוג "פתיחת פה לרווחה – הפסקה – סגירה של הפה"). אם לא, לחצי שוב כמתואר לעיל.
8. המשיכי את הפעולה בצד הראשון, עד אשר התינוק אינו שותה אפילו בזמן הלחיצה. הניחי לתינוק להישאר בצד זה למשך זמן קצר נוסף, מאחר שייתכן שרפלקס שחרור החלב (רפלקס פליטת החלב) יגיע שוב, והתינוק יתחיל לשתות שוב בעקבות כך. אך אם התינוק שוב אינו שותה, אפשרי לו לשחרר את הפטמה או נתקי אותו.
9. אם התינוק רוצה להמשיך ולינוק, הציעי את הצד השני וחזרי על התהליך.
10. אלא אם הפטמות שלך כואבות, ייתכן שתרצי לחזור ולהחליף צדדים כמה פעמים תוך שימוש בטכניקה.
11. המשיכי לנסות ולשפר את ההיצמדות.
12. זכרי: לחצי בזמן שהתינוק מוצץ אך אינו שותה. חכי שהתינוק יתחיל במציצה; הטוב ביותר הוא לא ללחוץ בזמן שהתינוק הפסיק למצוץ לגמרי.

מניסיוננו, השיטה הזו פועלת באופן הטוב ביותר, אך אם את מוצאת דרך שעובדת טוב יותר בשמירה על מציצה מסוג "פתיחת פה לרווחה – הפסקה – סגירה של הפה", השתמשי במה שעובד באופן הטוב ביותר עבורך ועבור התינוק שלך. כל עוד הלחיצה אינה מכאיבה לך, וכל עוד התינוק "שותה" (מציצה מסוג "פתיחת פה לרווחה – הפסקה – סגירה של הפה"), טכניקת הגברת הזרימה השד מועילה.

לא תצטרכי לעשות זאת תמיד. ככל שההנקה משתפרת, תוכלי להניח לדברים לקרות באופן טבעי. צפי בסרטונים על היצמדות, על האופן שבו תוכלי לדעת שהתינוק מקבל חלב, ואיך להשתמש בלחיצה, באתר www.drjacknewman.com.
 לשאלות אפשר לפנות לד"ר ג'ק ניומן בטלפון (416) 813-5757 (option 3), בדואל לכתובת drjacknewman@symaptico.ca, או לספר Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (called The Ultimate Breastfeeding Book of Answers in the USA).
Handout #12. More Breastfeeding Myths. Revised January 2005. Written by Jack Newman MD, FRCPC, © 2005.
מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.
התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה בשלמותו ללא בקשת רשות נוספת, ובתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

 
לייבסיטי - בניית אתרים