עברית  |  English  |  
 

מיתוסים בהנקה
ד"ר ג'ק ניומן

אם מיניקה חייבת להקפיד באובססיביות על מה שהיא אוכלת. לא נכון! אם מיניקה צריכה לנסות לאכול תפריט מאוזן, אבל היא אינה צריכה לאכול מזונות מיוחדים או להימנע ממזונות מסויימים. אם מיניקה אינה צריכה לשתות חלב כדי לייצר חלב. אם מיניקה אינה צריכה להימנע ממזונות חריפים, מתובלים, שום, כרוב או אלכוהול. אם מיניקה צריכה לאכול תפריט רגיל ובריא. יש אמנם מצבים שבהם משהו שהאם אכלה משפיע על התינוק, אבל הם חריגים. מצבים של  "גזים", "קוליק" ובכיה מרובה אפשר בדרך כלל לשפר על-ידי שינוי טכניקת ההנקה, ולא על-ידי שינוי תפריט האם (ראו עלון  "קוליק אצל התינוק היונק").

אם מיניקה צריכה לאכול יותר כדי לייצר מספיק חלב. לא נכון! גם נשים הצורכות תפריט דל קלוריות במיוחד מייצרות בדרך כלל מספיק חלב, לפחות כל עוד צריכת הקלוריות של האם אינה נמוכה באופן קריטי במשך תקופה ממושכת. בדרך כלל, התינוק מקבל את מה שהוא צריך. יש נשים החוששות שאם יאכלו גרוע במשך כמה ימים, זה ישפיע על החלב שלהן. אין סיבה לדאגה. שינויים קלים כאלה לא ישפיעו על אספקת החלב או על איכותו. נהוג לומר שנשים צריכות לצרוך תוספת של 500 קלוריות ליום כדי להיניק. זה לא נכון. יש נשים שאוכלות יותר כשהן מיניקות, ויש כאלו שלא, ויש אפילו כאלה שאוכלות פחות, בדרך כלל ללא שום פגיעה באם או בתינוק או באספקת החלב. הם צריכה לאכול תפריט מאוזן כפי שמכתיב לה תיאבונה. כללים לגבי אכילה רק מסבכים את ההנקה שלא לצורך.

אם מיניקה צריכה לשתות המון נוזלים. לא נכון! האם צריכה לשתות בהתאם לצמאון שלה. יש אמהות שמרגישות שהן צמאות כל הזמן, אבל רבות אחרות אינן שותות יותר מהרגיל. גוף האם יודע אם היא זקוקה לתוספת נוזלים, והוא מודיע לה על כך כשהוא גורם לה להרגיש צמאון. אל תאמיני למי שאומר שאת צריכה לשתות לפחות מספר מסויים של כוסות ביום. כללים לגבי שתיה רק מסבכים את ההנקה שלא לצורך.

אם שמעשנת מוטב שלא תיניק. לא נכון! אם שאינה יכולה להפסיק לעשן צריכה להיניק. הוכח שההנקה מפחיתה את ההשפעות השליליות של עשן הסיגריות על ריאות התינוק, למשל. ההנקה מעניקה יתרונות בריאותיים גדולים גם לאם וגם לתינוק. עדיף כמובן שהאם לא תעשן, אבל אם אינה יכולה להפסיק או להפחית, עדיף שתעשן ותיניק מאשר תעשן ותאכיל בתמ"ל.

לאם מיניקה אסור לשתות אלכוהול. לא נכון! אין שום סיבה להרתיע נשים מיניקות מצריכת אלכוהול ברמה סבירה. כמו ברוב הסמים/תרופות, מעט מאוד אלכוהול עובר בחלב. האם יכולה לצרוך אלכוהול ולהמשיך להיניק כרגיל. האיסור על אלכוהול הוא דרך נוספת שבה אנו מגבילים שלא לצורך את חיי האם המיניקה.

לאם שפטמותיה מדממות אסור להיניק. לא נכון! אמנם הדם גורם לתינוק לירוק ולפלוט יותר, והוא יכול גם להופיע בתנועות המעיים שלו, אך זו אינה סיבה להפסיק להיניק. פטמות כואבות ומדממות אינן במצב גרוע יותר מפטמות כואבות שאינן מדממות. הבעיה היא הכאב שהאם סובלת. בדרך כלל ניתן להקל מאוד על הכאב הזה בפטמות. השיגי עזרה. (עלון  "פטמות כואבות" ו-3ב', "טיפולים בפטמות כואבות ובכאבים בשדיים"). לפעמים יש דימום מהשדיים שברור שהוא מגיע מפנים השד ובדרך כלל אינו מלווה בכאב.  זה קורה בדרך כלל בימים הראשונים אחרי הלידה ונרגע אחרי כמה ימים. האם אינה צריכה להפסיק להיניק בגלל זה. אם הדימום אינו נפסק תוך זמן קצר, צריך לבדוק את מקור הבעיה, אבל האם צריכה להמשיך להיניק.

אשה שעברה ניתוח להגדלת שדיים לא תוכל להיניק. לא נכון! רובן מצליחות יפה מאוד. אין שום עדות לכך שהנקה עם שתלי סיליקון מזיקה לתינוק. לפעמים הניתוח נעשה דרך העטרה. נשים שעברו ניתוח כזה נתקלות בבעיות באספקת החלב, כפי שקורה לכל אשה שעברה חיתוך בקו הפטמה.

אשה שעברה ניתוח להקטנת שדיים לא תוכל להיניק. לא נכון! ניתוח להקטנת שדיים אכן מפחית את יכולת האם לייצר חלב, אבל מאחר שאמהות רבות מייצרות יותר חלב מן הדרוש, אמהות שעברו ניתוח להקטנת שדיים מצליחות לפעמים להיניק הנקה מלאה ובלעדית. במצב זה, ביסוס ההנקה צריך להיעשות תוך הקפדה מיוחדת על העקרונות המפורטים בעלון  "הנקה – להתחיל נכון" . אבל אם נראה שהאם אינה מייצרת מספיק חלב, היא עדיין יכולה להיניק, ולתת תוספות באמצעות עזר הנקה (כדי שההנקה לא תשתבש בגלל שימוש בפטמות מלאכותיות).

פגים צריכים ללמוד לשתות מבקבוק לפני שהם יכולים לינוק. לא נכון! פגים נלחצים פחות מהנקה מאשר מהאכלה בבקבוק. תינוק במשקל 1,200 גרם ואפילו פחות יכול להתחיל לינוק מהשד ברגע שהוא יציב, למרות שייתכן שלא יתחבר היטב גם שבועות אחרי הלידה. עדיין, הוא לומד, והוא מוחזק, וזה חשוב מאוד בשבילו ובשביל אמו. למעשה, משקל הלידה או גיל ההריון משפיעים פחות על ההנקה מאשר מידת המוכנות של התינוק למצוץ, שאותה רואים כשהוא עושה תנועות מציצה. אין סיבה לתת לפגים בקבוק, לא יותר מאשר לתינוקות שנולדו במועד. במצבים שבאמת מחייבים מתן תוספות, יש דרכים להוסיף מבלי להשתמש בפטמות מלאכותיות.

תינוקות עם שפה שסועה ו/או חיך שסוע אינם יכולים לינוק. לא נכון! חלקם מצליחים יפה מאוד. תינוקות שרק שפתם שסועה בדרך כלל מסתדרים היטב. אבל תינוקות רבים עם חיך שסוע אכן אינם מסוגלים להתחבר לשד. עם זאת ברור שאם לא ייעשה אפילו נסיון להיניק, אז ברור שהתינוק לא יינק. נראה כי יכולת התינוק לינוק לא תמיד תלויה בחומרת השסע. צריך להתחיל להיניק, כמה שיותר, תוך הקפדה על העקרונות הנכונים לביסוס ההנקה (עלון  "הנקה – להתחיל נכון" ). אם נותנים בקבוקים, הם יפגעו ביכולת התינוק לינוק. אם צריך להאכיל את התינוק אך הוא אינו מתחבר לשד, אפשר וצריך להשתמש בספל ולהעדיף אותו על פני בקבוק. גם האכלה באצבע מצליחה לפעמים אצל תינוקות עם שפה/חיך שסועים, אבל זה נדיר.

נשים עם שדיים קטנים מייצרות פחות חלב מנשים עם שדיים גדולים. שטויות!

ההנקה אינה מספקת שום הגנה מפני כניסה להריון. לא נכון! זו אינה שיטה בטוחה לחלוטין, אבל שום שיטה אינה כזו. למעשה, הנקה אינה שיטה גרועה לריווח בין לידות, והיא מעניקה הגנה אמינה בעיקר בששת החודשים הראשונים לאחר הלידה. היא טובה כמעט כמו הגלולה, אם התינוק בן פחות מששה חודשים, ההנקה מלאה ובלעדית, והאם עוד לא קיבלה וסת רגילה מאז הלידה. אחרי ששת החודשים הראשונים, ההגנה פחותה, אבל עדיין קיימת, ובממוצע, נשים שמיניקות לתוך שנת החיים השניה יולדות כל שנתיים עד שלוש, גם ללא שימוש בשיטת מניעה מלאכותית כלשהי.

נשים מיניקות אינן יכולות לקחת גלולות נגד הריון. לא נכון! השאלה איננה חשיפה להורמונים נשיים, שהתינוק חשוף אליהם ממילא דרך ההנקה. התינוק מקבל מהגלולה כמות זעירה בלבד. אבל יש נשים הנוטלות את הגלולה, אפילו גלולה המכילה פרוגסטין בלבד, ומגלות שאספקת החלב שלהן יורדת. גלולות המכילות אסטרוגן עלולות לפגוע באספקת החלב אפילו יותר. מאחר שנשים כה רבות מייצרות חלב יותר מן הדרוש, ברוב המקרים אין לכך חשיבות, אבל לפעמים זה משפיע, אפילו כשהאספקה שופעת, והתינוק נעשה עצבני ולא מצליח לשבוע מהנקה. תינוקות מגיבים לקצב זרימת החלב, ולא ל"מה שיש בשד", ולכן נראה שגם כשאספקת החלב טובה מאוד, תינוק שרגיל לזרימה מהירה עלול להתעצבן. הפסקת השימוש בגלולה בדרך כלל מחזירה את הדברים לקדמותם. אם אפשר, רצוי שנשים מיניקות יימנעו משימוש בגלולה, או לפחות ימתינו עד שהתינוק מוכן לאכול מזונות אחרים (בדרך כלל סביב גיל ששה חודשים). גם אם התינוק גדול יותר, אספקת החלב עלולה לרדת באופן ניכר. אם השימוש בגלולה הכרחי, עדיף להשתמש בגלולה המכילה פרוגסטין בלבד (ללא אסטרוגן).

תינוקות יונקים זקוקים לחלב מסוגים אחרים אחרי גיל ששה חודשים. לא נכון! חלב אם מעניק לתינוק כל מה שיש בחלבים אחרים ואף יותר. תינוקות גדולים מששה חודשים צריכים להתחיל לאכול מזון מוצק בעיקר משום שכך הם לומדים לאכול ומתחילים לקבל מקור נוסף לברזל, שבגיל 7-9 חודשים שוב אינו מסופק בכמויות מספיקות מחלב אם בלבד. לכן אין שום צורך בחלב פרה או בתמ"ל כל עוד התינוק יונק. אבל אם האם רוצה לתת חלב אחרי גיל ששה חודשים, אין סיבה לא לתת לתינוק חלב פרה, כל עוד התינוק עדיין יונק כמה פעמים ביום, ומקבל גם מגוון רחב של מזונות מוצקים בכמויות יותר ממינימליות. רוב התינוקות הגדולים מששה חודשים שלא קיבלו מעולם תמ"ל לא יסכימו לקבל תמ"ל בגלל הטעם.
 


לשאלות אפשר לפנות לד"ר ג'ק ניומן בטלפון (416) 813-5757 (option 3), בדואל לכתובת drjacknewman@symaptico.ca, או לספר Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (called The Ultimate Breastfeeding Book of Answers in the USA).
Handout #12. More Breastfeeding Myths. Revised January 2005. Written by Jack Newman MD, FRCPC, © 2005.
מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.
התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה בשלמותו ללא בקשת רשות נוספת, ובתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

 
לייבסיטי - בניית אתרים