עברית  |  English  |  
 

הנקה ומחלות
ד"ר ג'ק ניומן

הקדמה

לאורך השנים, נאמר שמעו נשים רבות מדי, ולא בצדק, שעליהן להפסיק להניק. ההחלטה לגבי המשך ההנקה כשאם נוטלת תרופה, למשל, מורכבת הרבה יותר מאשר השאלה האם חלק מן התרופה יגיע אל התינוק או לא. היא מחייבת לקחת בחשבון את הסיכונים שבאי-הנקה, לאם, לתינוק ולמשפחה, כמו גם לחברה כולה. ויש סיכונים רבים באי-הנקה, ומכאן שהשאלה, בסופו של דבר, היא האם הוספת כמות קטנה של תרופה לחלב אם הופכת את ההנקה למסוכנת יותר מאשר הזנה בתמ"ל? התשובה היא כמעט לעולם לא. הנקה עם מעט תרופה בחלב היא כמעט תמיד בטוחה יותר. במילים אחרות, נקיטת זהירות פירושה המשך ההנקה, לא הפסקתה. אותו שיקול יש לקחת בחשבון כאשר האם או התינוק חולים.

זכרו שהפסקת ההנקה למשך שבוע או אפילו ימים ספורים עלולה להביא לגמילה מוחלטת, מאחר שהתינוק עלול לסרב לינוק שוב. מצד שני, יש לקחת בחשבון שכמה תינוקות עשויים לסרב באופן מוחלט לאכילה מבקבוק, כך שהעצה להפסיק איננה רק שגויה, אלא לעתים קרובות גם לא מעשית. בנוסף, קל ליעץ לאם לשאוב חלב בזמן שהתינוק אינו יונק, אך זה לא תמיד קל ליישום, והאם עלולה לסבול מגודש מכאיב.

מחלת האם

מחלות אמהיות ספורות דורשות הפסקה של ההנקה. הדבר נכון במיוחד עבור זיהומים דלקתיים שהאם עשויה לסבול מהם – אלו המחלות הנפוצות ביותר שלגביהן אומרים לאמהות שעליהן להפסיק להניק. רוב הזיהומים נגרמים על ידי וירוסים, ורוב הזיהומים הוויראליים מידבקים ביותר לפני שלאם יש חשד כלשהו שהיא חולה. עד שחומה של האם עולה (או יש לה נזלת, או שלשול, או שיעול, או פריחה, או הקאות וכו'), היא כנראה כבר העבירה את הזיהום לתינוק. אך הנקה מגינה על התינוק מפני זיהומים, והאם צריכה להמשיך להניק, כדי להגן על התינוק. אם התינוק אכן  נדבק בזיהום – מה שייתכן – רוב הסיכויים שהוא חולה פחות מאשר היה אם לא היה יונק. אך לעתים קרובות אמהות זוכות להפתעה נעימה כאשר התינוקות אינם נדבקים כלל. התינוק זכה להגנה בגלל המשך ההנקה. גם זיהומים חידקיים (כגון דלקת גרון "סטרפ") אינם צריכים להדאיג, מאותן סיבות.

ראו עלון הנקה ותרופות, ביחס להמשך ההנקה בזמן נטילת תרופות.

החריג היחיד לאמור לעיל הוא זיהום HIV אצל האם. עד שיהיה לנו מידע נוסף, התחושה הכללית היא שאם שהיא נשאית HIV (איידס) אינה צריכה להניק, לפחות במצבים שבהם הסיכונים שבהאכלה מלאכותית נחשבים למתקבלים על הדעת. יש אמנם מצבים, אפילו במדינות מערביות, שבהם הסיכון שבאי-הנקה נחשב לגבוה דיו עד שאין לפסול באופן אוטומטי את האפשרות להניק. אין עדיין החלטה סופית בעניין. למעשה, ממחקרים אחרונים, עולה כי הנקה בלעדית הגנה על התינוק מפני הידבקות באיידס יותר מאשר האכלה בתמ"ל, ושהסיכון הגבוה ביותר נגרם מהאכלה מעורבת (הנקה + הזנה מלאכותית). יש עדיין צורך באישוש מידע זה.

נוגדנים בחלב

יש אמהות הסובלות ממה שנקרא "מחלות אוטואימוניות", כגון ארגמנת תרומבוציטופנית אידיופתית (ITP), מחלה אוטואימונית של בלוטת התריס, אנמיה המוליטית אוטואימונית ורבות אחרות. מחלות אלה מתאפיינות בכך שהאם מייצרת נוגדנים התוקפים את הרקמות שלה-עצמה. יש אמהות שנאמר להן שמאחר שנוגדנים חודרים לחלב, אסור להן להניק, כדי שלא יגרמו לתינוק לחלות. זוהי שטות שלא תיאמן.

רובם המוחלט של הנוגדנים בחלב האם הם מסוג IgA. מחלות אוטואימוניות אינן נגרמות על ידי נוגדנים מסוג IgA. ואפילו אם היו, התינוק לא סופג את נוגדני ה-IgA. אין שום בעיה. המשיכי להניק*.

בעיות בשד
מסטיטיס (דלקת בשד) איננה סיבה להפסיק להניק. למעשה, השד כנראה יחלים מהר יותר אם האם ממשיכה להניק מן הצד הפגוע (ראו עלון צינוריות סתומות ודלקות בשד).

אבצס בשד איננו סיבה להפסיק להניק, אפילו מן הצד הפגוע. אמנם ניתוח בשד מניק קשה יותר, אך הניתוח והתקופה שאחריו אינם הופכים בהכרח לקלים יותר אם האם מספסיקה להניק, מאחר שהחלב ממשיך להיווצר לאורך שבועות אחרי ההפסקה. למעשה, גודש אחרי ניתוח רק מחמיר את המצב. ודאי שהמנתח אינו מבצע חתך לאורך קו ההילה (הקו שבין החלק הכהה של השד לחלק הבהיר). חתך כזה עלול להפחית במידה ניכרת את ייצור החלב. חתך שמזכיר בצורתו חישור של גלגל אופניים (כאשר הפטמה היא מרכז הגלגל) צפוי לגרום פחות נזק לרקמה המייצרת חלב. בימים אלה, אבצס בשד לא תמיד מחייב ניתוח. ניקוז בעזרת מחט או צנתר (קתטר), בשילוב טיפול אנטיביוטי, מאפשרים לעתים קרובות הימנעות מניתוח.

כל ניתוח שהוא אינו מחייב הפסקת הנקה. האם הניתוח באמת הכרחי כעת, בזמן הנקה? האם את בטוחה שגישות טיפול אחרות אינן אפשריות? האם חייבים להוציא את הגוש עכשיו, ולא בעוד שנה? האם ייתכן שיהיה די בביופסיית שד בדגימת מחט? אם את חייבת לעבור כעת את הניתוח, ודאי שוב שהחתך לא מבוצע סביב ההילה. את יכולה להמשיך ולהניק מיד בתום הניתוח, ברגע שתתעוררי ותרגישי מוכנה. אם מסיבה מסוימת את חייבת להפסיק להניק מן הצד המנותח, אל תפסיקי את ההנקה מן הצד השני. במפתיע, יש מנתחים שאינם יודעים שאפשר ליבש צד אחד בלבד. אינך צריכה להפסיק להניק בגלל הרדמה מלאה. את יכולה להניק ברגע שאת מתעוררת ומרגישה מוכנה.

ממוגרמות: קשה יותר לקרוא ממוגרמות כשהאם מניקה, אבל הן עדיין יכולות להועיל. שוב, כמה זמן על האם לחכות עד שהשד מוגדר כלא מניב חלב? הערכה של גוש שדורשת יותר מאשר היסטוריה ובדיקה גופנית אפשר לבצע בדרכים אחרות פרט לממוגרמה (למשל אולטרסאונד או ביופסייה בעזרת דגימת מחט). דוני באפשרויות עם הרופא/ה שלך. ידעי אותו/אותה שההנקה חשובה לך.

הריון חדש
אין סיבה שלא תוכלי להמשיך בהנקה אם נכנסת להריון. אין כל עדות לכך שהנקה בזמן ההריון גורמת לנזק כלשהו לך, לתינוק שברחמך או לתינוק היונק. אם את רוצה לגמול, עשי זאת בהדרגה; הריון מאופיין בירידה באספקת החלב, והתינוק עשוי להיגמל מעצמו.

מחלה של התינוק
לעתים נדירות ביותר יש צורך להפסיק את ההנקה בגלל מחלה של התינוק. באמצעות ההנקה האם יכולה לנחם ילד חולה, ובאמצעות ההנקה, הילד יכול לנחם את האם.

שלשול והקאות. זיהומי בדרכי העיכול נדירים בקרב תינוקות היונקים הנקה בלעדית. (אם כי יציאות נוזליות נפוצות מאוד ונורמליות אצל תינוקות הניזונים מהנקה מלאה). הטיפול הטוב ביותר למצב זה הוא להמשיך להניק. התינוק יחלים מהר יותר אם הוא יונק. מצבו ישתפר עם הנקה בלבד במרבית המקרה, והוא לא יזדקק לנוזלים נוספים, כגון תמיסות אלקטרוליטיות, אלא במקרים נדירים.

מחלות בדרכי הנשימה. יש מיתוס רפואי שלפיו אין לתת חלב לילדים עם זיהומי בדרכי הנשימה. בין אם הדבר נכון או לא לגבי חלב, הוא בוודאות לא נכון לגבי חלב אם.

צהבת. צהבת בקרב תינוקות הניזונים מהנקה בלעדית היא נפוצה, אפילו עד גיל 3 חודשים, אם כי בדרך כלל, בקושי ניתן להבחין בצבע הצהוב של העור. זו איננה בעיה, אלא מצב נורמלי. (יש סיבות לצהבת שאינן בתחום הנורמה, אבל אלה אינן סיבות להפסיק להניק, אלא במקרים נדירים מאוד). אם ההנקה זורמת היטב, צהבת אינה סיבה להפסיק להניק. אם ההנקה לא זורמת היטב, שיפור ההנקה יפתור את הבעיה. לעומת זאת, הפסקת ההנקה אפילו לזמן קצר עלולה להביא לגמילה מוחלטת. הפסקת ההנקה איננה פתרון, ואיננה רעיון טוב. (ראו עלון הנקה וצהבת.)

תינוק חולה אינו זקוק להנקה פחות, הוא זקוק לה יותר!!

אם שאלתך לא נידונה לעיל, אל תניחי שעלייך להפסיק להניק. אל תפסיקי. השיגי מידע נוסף. לאמהות נאמר שעליהן להפסיק להניק מסיבות שהן טיפשיות מדי לדון בהן.
 


שאלות? שלחי דואר אלקטרוני אל ג'ק ניומן בכתובת drjacknewman@sympatico.ca או אל אדית קרנרמן בכתובת breastfeeding@sympatico.ca או היעזרי בספר Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (שיצא בארה"ב תחת השם The Ultimate Breastfeeding Book of Answers או בדי.וי.די שלנו, Dr. Jack Newman’s Visual Guide to Breastfeeding; או ב- The Latch Book and Other Keys to Breastfeeding Success; או ב- L-eat Latch & Transfer Tool או ב- The GamePlan for Protecting and Supporting Breastfeeding in the First 24 Hours of Life and Beyond. בקרי באתר שלנו, www.drjacknewman.com.

עלון המשיכי להניק (2) מאי 2008
כתיבה ועריכה: ג'ק ניומן, MD, FRCPC 1995-2005
ניתן להעתיק ולהפיץ עלון זה ללא קבלת רשות נוספת, בתנאי שלא ייעשה בו שימוש בשום הקשר המפר את הקוד הבינלאומי של ארגון הבריאות העולמי לשיווק תחליפי חלב אם.

• הערה: מחלות אוטואימוניות מאופיינות בנוגדנים מסוג IgG. עיקר החשיפה של התינוק לנוגדנים אלה היא בזמן ההריון. חלב אם מכיל כמויות זעירות של נוגדני IgG, ומכאן שההשפעה השלילית האפשרית של ההנקה לעומת ההריון – זניחה. באופן כללי נמצא שהנקה מגינה מפני מחלות אוטואימוניות. אי-הנקת ילד שנוטה לכך גנטית מגדילה את הסיכון למחלה אצלו, בשל החשיפה המוקדמת לאנטיגנים זרים. (שרון ברנדסבורג-צברי, PhD, IBCLC).

 
לייבסיטי - בניית אתרים