עברית  |  English  |  
 

הנקה ומזונות אחרים
ד"ר ג'ק ניומן

מבוא
חלב אֵם הוא המזון היחיד הדרוש לתינוקך עד גיל ששה חודשים בערך. אין שום תועלת בהוספת מזונות אחרים או סוגי חלב אחרים לחלב אֵם לפני גיל ששה חודשים, אלא בנסיבות מיוחדות. רוב המצבים שבהם נראה כאילו דרושה תוספת מזונות אחרים לחלב אֵם נובעים מחוסר הבנה של ההנקה, ו/או נוצרים כתוצאה מהתחלה גרועה בביסוס ההנקה.

מתן תוספות בימים הראשונים
רבים סבורים שבימים הראשונים אחרי הלידה "אין חלב", וכי "עד שהחלב יגיע" מוכרחים לתת תוספת כלשהי. רעיון זה נשען כנראה על העובדה שלפעמים תינוקות בימים הראשונים יונקים לכאורה זמן ממושך ובכל זאת אינם מגיעים לשובע. אבל הביטוי החשוב כאן הוא "יונקים לכאורה" במשך שעות, כאשר למעשה, הם לא אוכלים כמעט שום מזון. תינוק לא יכול לקבל חלב ביעילות כאשר הוא אינו מחובר נכון אל השד, בעיקר כאשר האספקה עדיין אינה שופעת. כשחלב האֵם נעשה שופע יותר, אחרי שלושה-ארבעה ימים, תינוק יכול לשגשג גם אם ההצמדה אינה מושלמת. אבל במהלך הימים הראשונים, אם התינוק אינו מוצמד נכון לשד, הוא אינו יכול לקבל את החלב בקלות, ולכן נראה שהוא "יונק לכאורה" במשך שעות ארוכות. יש הבדל בין "הוא על השד" לבין "שותה חלב מהשד". התינוק חייב להיות צמוד נכון כדי שיוכל לקבל את החלב שמצוי בשד האֵם בכמות מספקת לצרכיו, בדיוק כפי שהטבע התכוון. אם שיפור ההצמדה ודחיסת שד (ראו עלון  "דחיסת שד" ) לא גורמים לתינוק לינוק כראוי, אפשר לתת את התוספת, אם יש צורך רפואי, באמצעות עזר הנקה (ראו עלון  "עזר הנקה" ). עזר ההנקה הוא דרך טובה בהרבה למתן תוספת מאשר האכלה באצבע או מספל, אם התינוק לוקח את השד לפיו. והיא הרבה, הרבה יותר טובה משימוש בבקבוק. אך זכרו, הצמדה נכונה של התינוק לשד ודחיסה בזמן שהוא יונק עובדות היטב ברוב המקרים ולא יהיה שום צורך בתוספות.

מים
חלב אֵם מורכב מ-90% מים. תינוקות שיונקים היטב אינם זקוקים לתוספת מים, אפילו בקיץ, אפילו במזג האוויר החם ביותר. אם הם אינם יונקים היטב, גם אז מה שצריך אינו תוספת מים, אלא עזרה לאֵם כדי לשפר את ההנקה.

ויטמין D
חלב אֵם לכאורה אינו מכיל הרבה ויטמין D, אך הוא מכיל כמות מסויימת. עלינו להניח שזה מפני שכך התכוון הטבע, ולא בגלל טעות באבולוציה. למעשה, חלב אֵם הוא אחד המזונות הטבעיים המעטים שכן מכיל כמות מסויימת של ויטמין D. התינוק אוגר ויטמין D במהלך ההריון והוא יישאר בריא ללא תוספת ויטמין D, אלא אם האֵם עצמה סובלת מחוסר בוויטמין D במהלך ההריון. חוסר בוויטמין D אצל נשים הרות בקנדה ובארה"ב הוא נדיר. חשיפה לחוץ מספקת לתינוק ויטמין D גם בחורף, אפילו כשהשמיים מעוננים. שעה בערך של חשיפה לחוץ, אחת לשבוע, מעניקה לתינוק יותר ויטמין D מן הנחוץ, אפילו אם רק פניו חשופים לשמש, ואפילו בחורף.
בנסיבות מיוחדות, ייתכן שכדאי לתת לתינוק ויטמין D. לדוגמה, במצבים שבהם חשיפת התינוק לקרני אולטרא-סגול של השמש אינה אפשרית (צפון קנדה בחורף, או אם התינוק לעולם לא יוצא החוצה), רצוי לתת לתינוק ויטמין D בטיפות. טיפות ויטמין D עולות ביוקר.

ברזל
חלב אֵם מכיל הרבה פחות ברזל מתמ"ל, בעיקר תמ"ל המועשרות בברזל. למעשה, נראה שזה מעניק לתינוק יתר הגנה מפני זיהום, שכן הרבה סוגי חיידקים זקוקים לברזל כדי להתרבות. הברזל בחלב אֵם מנוצל היטב על-ידי התינוק (כ-50% ממנו נספגים), ואינו זמין לחיידקים, כך שתינוק שנולד במועד ויונק היטב אינו זקוק לשום תוספת ברזל עד גיל ששה חודשים בערך. אבל לא כדאי להתעכב בהצגת מזונות המכילים ברזל הרבה מעבר לגיל ששה חודשים.

מזונות מוצקים
(ראו גם עלון  "התחלת מזונות מוצקים" <באנגלית>)
תינוקות יונקים בדרך כלל אינם זקוקים למזון מוצק לפני גיל ששה חודשים. למעשה, רבים אינם זקוקים למזון מוצק עד גיל תשעה חודשים ואפילו יותר, אם שופטים לפי העליה במשקל ומצב הברזל בגופם. אבל יש תינוקות שיתקשו מאוד לקבל מזון מוצק אם לא יתחילו בכך לפני גיל 7-9 חודשים. מכיוון שתינוק בן ששה חודשים יזדקק תוך זמן קצר למקור נוסף לברזל, נוח להמליץ בדרך כלל על הכנסת מזונות מוצקים לתפריט בסביבות גיל ששה חודשים. יש תינוקות שמפגינים עניין רב באוכל וינסו לחטוף אותו מצלחתך כבר בגיל חמישה חודשים, ואין שום סיבה לא להרשות להם לקחת את האוכל ולשחק בו, לשים את האוכל בפיהם ולאכול אותו.
רופאים נוהגים להציע שהמזון המוצק הראשון יהיה דגנים, ואחר-כך להוסיף בהדרגה מזונות אחרים. אבל תינוק בן ששה חודשים שונה מאוד מתינוק בן ארבעה חודשים. תינוקות רבים בני ששה חודשים לא אוהבים דגנים כשאלה מוצגים להם בגיל זה. אל תדחפי את התינוק לבלוע, אלא הציעי לו מזונות אחרים, ונסי שוב כשהתינוק גדול  יותר, אם חשוב לך מאוד לתת לו דגנים. אבל אם הוא מסרב, אל תהיי מודאגת מכך שהוא מפסיד משהו. אין שום קסם מיוחד בדגנים, ותינוקות מסתדרים היטב בלעדיהם. וממילא, התינוק שלך יאכל בקרוב לחם. הדרך הקלה ביותר לתת לתינוק תוספת מזון היא באכילת בשר.
אין סיבה טובה מדוע להציע לתינוק ולהאכילו במזון מוצק אחד בלבד בכל שבוע, או מדוע יש להתחיל בירקות לפני פירות. כל מי שמודאג מהמתיקות שבפירות לא טעם חלב אֵם. תינוק בן ששה חודשים יכול לקבל כמעט כל דבר שבצלחת הוריו אם אפשר למעוך אותו במזלג.
יהיו הרבה פחות בעיות אכילה אם ננקוט גישה רגועה ביחס לאוכל.

חלב אֵם, חלב פרה, תמ"ל, עבודה בחוץ ובקבוקים
(ראו גם עלון  "במה להאכיל את התינוק כשאמו עובדת מחוץ לבית")
תינוק יונק בן יותר מארבעה חודשים אולי לא יסכים לשתות מבקבוק אם לא התרגל לכך קודם. למעשה, הוא יכול להחליט לסרב אפילו אם הסכים בעבר. אין כאן שום הפסד או חסרון. בגיל ששה חודשים או אפילו פחות, התינוק יכול להתחיל ללמוד להשתמש בספל, ובדרך כלל יהיה מומחה בשתיה מספל עד גיל 7-8 חודשים, אם לא קודם. גם אם האֵם חוזרת לעבודה בשכר בתוך כששה חודשים, אין צורך להתחיל בבקבוקים או במתן תמ"ל. במצב זה, אפשר להתחיל במתן מזון מוצק קצת לפני גיל ששה חודשים (נניח ארבעה או חמישה חודשים), כך שבשלב שהאֵם כבר עובדת מחוץ לבית, התינוק יכול לקבל בכפית את רוב המזון והנוזלים שהוא צריך כשאמו אינה בסביבה. ככל שהוא גדל ניתן להרחיב את השימוש בספל לקבלת יותר נוזלים. את והתינוק יכולים להסתדר מבלי לתת לו בקבוקים. אל תנסי להרעיב את התינוק כדי שייקח בקבוק אם הוא מסרב. התינוק אינו עקשן, הוא פשוט לא יודע איך להשתמש בפטמה מלאכותית. ייתכן גם שהוא לא אוהב את טעם התמ"ל, ואפשר להבין אותו.

למרות הפרסומים הרבים לאחרונה, הממליצים להימנע ממתן חלב פרה לתינוקות לפחות עד גיל תשעה חודשים, זה לא רלוונטי לתינוקות יונקים. התינוק היונק יכול לקבל חלק מצריכת החלב שלו כחלב פרה אחרי גיל ששה חודשים, בעיקר אם הוא מתחיל לקבל גם כמויות משמעותיות של מגוון מזונות מוצקים. חלב עזים גם הוא חלופה טובה. תינוקות יונקים רבים אינם מוכנים לשתות תמ"ל כי הם שונאים את הטעם. למעשה, התינוק היונק יכול לקבל מהשד את כל החלב שהוא צריך, מבלי להזדקק לשום סוגי חלב אחרים, אפילו אם הוא יונק רק פעמים ספורות ביום.

התינוק שלי בן ארבעה חודשים והוא רָעֵב מהנקה בלבד. מזון מוצק או תמ"ל?
במצב זה אין שום יתרון למתן תמ"ל בבקבוק ויכולים להיות כמה חסרונות. אפילו בגיל זה, תינוק יכול להתחיל להעדיף את הבקבוק אם אינו מקבל די חלב מן השד (וזאת אם בכלל יסכים לקחת בקבוק). במצב כזה עדיף לתת לו מזון מוצק בכפית מאשר לתת לו תמ"ל בבקבוק. (אבל לעתים קרובות אפשר לתקן את המצב באופן אחר – על-ידי שיפור ההנקה – השיגי עזרה!). אם רוצים לערבב תמ"ל עם מוצקים, יש בכך פחות בעיות מאשר מתן תמ"ל בבקבוק. אם נראה שהתינוק רעב אחרי ההנקה, האכילי אותו מזון מוצק בכפית. אבל דעי כי בעזרת כמה טכניקות פשוטות אפשר לגרום לתינוק לעלות היטב במשקל ו/או להגיע לשובע מן השד לבדו.


 לשאלות אפשר לפנות לד"ר ג'ק ניומן בטלפון (416) 813-5757 (option 3)  , בדואל לכתובת drjacknewman@sympatico.ca או לספר Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (called The Ultimate Breastfeeding Book of Answers in the USA)
Handout #10. Breastfeeding and Other Foods. Jack Newman MD, FRCPC, © Revised January 2005
מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.
התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה ללא בקשת רשות נוספת בתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

 
לייבסיטי - בניית אתרים