עברית  |  English  |  
 

גזים והתינוק היונק
ד"ר ג'ק ניומן

גזים (קוליק) הם מתעלומות הטבע. איש לא יודע מהם בדיוק, אך לכל אחד יש דעה לגביהם. במצב הטיפוסי, התינוק מתחיל לבכות ללא הפסקה בגיל שבועיים-שלושה. התקפי הבכי מתרחשים בעיקר בערב, ונפסקים סוף סוף כאשר התינוק בן כשלושה חודשים (ולעתים יותר). כאשר התינוק בוכה, לעתים קרובות אי אפשר להרגיעו, אם כי הליכה, נדנוד או נסיעה ברכב עשויים להרגיע אותו באופן זמני. כדי שהתינוק יוגדר כסובל מגזים (קוליק) הכרחי שתתקיים עלייה תקינה במשקל והעדר בעיות בריאות אחרות.

התפיסה של גזים/קוליק התרחבה וכוללת כמעט כל אי-שקט או בכי אצל התינוק, וייתכן שיש בכך היגיון, מאחר שאיננו יודעים באמת מהו קוליק. אין כל טיפול לתופעה, אם כי תרופות רבות ואסטרטגיות התנהגותיות שונות נוסו, ללא כל תועלת מוכחת. אמנם, כל אחד מכיר מישהו שהתינוק שלו נרפא מגזים בעזרת טיפול מסוים. נכון גם שנראה שכל טיפול עוזר – לפחות לזמן קצר.

פרט לגזים שכל תינוק עלול לסבול מהם, יש שלושה מצבים ידועים בתינוק היונק שיכולים לגרום לאי-שקט או לקוליק. שוב, נקודת המוצא היא שהתינוק עולה היטב במשקל ושהוא בריא.

1. הנקה משני הצדדים בכל ארוחה
חלב אם משתנה לאורך הארוחה. אחת הדרכים שבהן הוא משתנה היא שבאופן כללי, ריכוז השומן עולה ככל שהתינוק מנקז יותר חלב מן השד. אם האם מעבירה את התינוק באופן אוטומטי מצד אחד לשני בזמן הארוחה, לפני שהתינוק "סיים" את הצד הראשון, ייתכן שהתינוק יקבל כמות נמוכה יחסית של שומן. הדבר עלול להביא לצריכת פחות קלוריות, ולהנקות תכופות יותר. אם התינוק מקבל הרבה חלב (כדי לפצות על הריכוז הקלורי המופחת), הוא עשוי לפלוט. בגלל שיעור השומן הנמוך יחסית בחלב, הקיבה מתרוקנת במהירות, וכמות גדולה של סוכר חלב (לקטאז) מגיעה למעי בבת אחת. החלבון המעכל את הסוכר (לקטאז) אולי לא יוכל להתמודד עם כמות סוכר גדולה כל כך בזמן קצר, ולתינוק יהיו תסמינים של אי-סבילות ללקטוז – בכי, גזים, יציאות עם קצף, מימיות וירוקות. הדבר עלול להתרחש גם תוך כדי ההאכלה. לתינוקות האלה אין אי-סבילות ללקטוז. יש להם בעיות בעיכול לקטוז, בגלל סוג המידע שנשים מקבלות על הנקה. זו אינה סיבה לעבור לתמ"ל נטול-לקטוז.

א. אל תגבילי את משך ההאכלות. אמהות מכל רחבי תבל הניקו תינוקות בהצלחה מבלי שיוכלו לקרוא שעון. בחברות שבהן לכל אחד יש שעון, יש הכי הרבה בעיות הנקה, ובחברות שבהן לאיש אין שעון – הכי פחות.

ב. האם צריכה להניק את התינוק מצד אחד, כל עוד התינוק אכן מקבל חלב מן השד (ראו סרטונים באתר www.drjacknewman.com) עד שהתינוק מתנתק מעצמו, או שנרדם שבע על השד. השתמשי בטכניקת הגברת החלב כדי שהתינוק ימשיך לשתות ולא רק למצוץ. מלאי אחר הפרוטוקול להגברת צריכת החלב. שימי לב שהתינוק יכול להימצא על השד במשך שעתיים, אבל לאכול ממש רק למשך כמה דקות. במקרה זה החלב שהתינוק מקבל עדיין יהיה בעל ריכוז שומן נמוך יחסית, או שלא – אין דרך לדעת. זהו הרציונל מאחורי טכניקת הגברת הזרימה. אם אחרי ש"סיים" את הצד הראשון, התינוק עדיין רוצה לאכול, הציעי את הצד השני. אל תמנעי מן התינוק לקחת את הצד השני אם הוא עדיין רעב.

ג. בארוחה הבאה, האם צריכה להתחיל מן הצד השני, באותו אופן.

ד. גופה של האם יסתגל בקלות לשיטה השנייה, בלי לסבול מגודש או מהבדלים משמעותיים בין הצדדים.

ה. כפי שלא צריך לקבוע "כלל" של האכלה משני הצדדים בכל ארוחה, לא צריך להיות כלל להאכלה מצד אחד בכל ארוחה. הניחי לתינוק לסיים את הצד הראשון (השתמשי בטכניקת הגברת הזרימה כדי שיאכל במשך זמן ארוך יותר), אבל אם הוא רוצה עוד, הציעי את הצד השני. זכרי, תינוק שמוצץ מבלי לשתות לא מקבל כל חלב שהוא – לא עשיר בשומן, לא דל שומן, לא נטול שומן ולא שמנת. התינוק לא מקבל חלב! השגיחי שהתינוק ימשיך לשתות, השתמשי בטכניקת הגברת הזרימה.

ו. במקרים מסוימים, מומלץ להניק את התינוק מאותו שד במשך שתי האכלות או יותר, לפני שעוברים לצד השני לשתי האכלות או יותר, כל עד התינוק עצמו מתנתק מן השד לאחר ששתה דיו. אם מחזירים את התינוק לשד שכרגע "רוקן", הוא עלול להתעצבן או למשוך את הפטמה או להירדם, אך לא כשהוא שבע.

ז. בעיה זו מחמירה אם התינוק לא נצמד היטב לשד. היצמדות טובה היא המפתח להנקה קלה.

2. רפלקס שחרור חלב חזק מדי
תינוק שמקבל יותר מדי חלב, יותר מדי מהר – עלול לסבול מאי-שקט, להתעצבן על השד ולהיתפס כ"תינוק עם גזים". באופן טיפוסי, התינוק עולה היטב במשקל. באופן טיפוסי, התינוק גם מתחיל לינוק, ואחרי כמה שניות או דקות, מתחיל להשתעל, להשתנק או להיאבק על השד. הוא עשוי להתנתק, ולעתים קרובות, החלב של האם ימשיך להינתז. ייתכן שלא יהיה מרוצה מן הזרם המהיר, ויאבד סבלנות כאשר הזרם נחלש. זו יכולה להיות תקופה מאתגרת מאוד עבור כל בני המשפחה. במקרים נדירים, התינוק עלול אפילו להתחיל לסרב לינוק לאחר כמה שבועות, בדרך כלל בסביבות גיל שלושה חודשים.

א. תקני את ההיצמדות. בעיה זו מחמירה אם התינוק לא נצמד היטב לשד. היצמדות טובה היא המפתח להנקה קלה. לא משנה כמה אומרים לך שההיצמדות נראית טובה, נסי לשפר אותה. חשבי על זה כך: אם הסנטר שלך נוטה לכיוון החזה בזמן שאת מנסה לשתות, הזרם המהיר יציף אותך בקלות רבה. אם את רוצה לשתות מהר, את תטי את ראשך אחורה, כשהסנטר באוויר, וכך תוכלי להתמודד עם זרימה מהירה. ראשו של התינוק שלך צריך להימצא בתנוחה כזו בזמן ההנקה: סנטרו שקוע עמוק בתוך השד שלך, ראשו נטוי אחורה, אפו באוויר, רחוק מן השד, וסנטרו רחוק מן החזה שלו עצמו. תנוחה זו תסייע לו להתמודד עם הזרם המהיר יותר של שחרור החלב.

ב. אם טרם עשית זאת, נסי להאכיל את התינוק משד אחד בכל האכלה. בכמה מקרים, האכלה של אפילו שתיים או שלוש ארוחות משד אחד לפני שעוברים לשד השני, עשויה לעזור. אם את מרגישה גודש בצד שלא הנקת ממנו, סחטי רק עד תחושה של נוחות. זכרי, אם התינוק רוצה את הצד השני, על האם להציע אותו.

ג. האכילי את התינוק לפני שהוא מורעב. אל תדחי את ההאכלה באמצעות מתן מים (תינוק יונק לא זקוק למים אפילו במזג אוויר חם מאוד) או מוצץ. תינוק מורעב "יתקוף" את השד, ועלול לגרום לרפלקס שחרור חזק במיוחד. האכילי את התינוק מיד כשהוא מגלה סימן רעב כלשהו. אם הוא ישנוני עדיין, מה טוב.

ד. האכילי את התינוק באווירה נינוחה ורגועה, אם אפשר. מוזיקה חזקה ואורות בוהקים אינם תורמים להאכלה טובה. שימי לב, דעתם של תינוקות גדולים יותר מוסחת בקלות כשהזרם נחלש. השתמשי בטכניקת הגברת החלב, בהתחלה בעדינות, ואז בעוצמה רבה יותר, לפי הצורך, כדי לשמור על זרימה אחידה. כך התינוק יישאר מעוניין בשד במשך זמן ארוך יותר, מפני שהוא שותה טוב יותר.

ה. הנקה בשכיבה לפעמים עובדת היטב. אם לא נרשמה הצלחה בשכיבה על הצד, נסי לשכב פרקדן או כמעט פרקדן על גבך, כשהתינוק שוכב עלייך ויונק, או נסי להישען אחורה בכיסא. כוח המשיכה עוזר להאט את קצב הזרימה. זכרי, התינוק יכול להיות מתוסכל מן הזרם הבלתי אחיד, אז ייתכן שתצטרכי לשכב בתחילת ההנקה, כשהזרימה מהירה, ולהתיישב חזרה כאשר הזרימה נעשית איטית יותר. תינוקות אוהבים את תנוחת השכיבה; הם נוטים לא להתעצבן כאשר הזרם נחלש, אלא להירדם.

ו. התינוק אולי לא יאהב את הזרימה המהירה, אבל גם יתעצבן כאשר הזרם נחלש מדי. אם את חושבת שהתינוק עצבני מפני שהזרם חלש מדי, יעזור ללחוץ על השד כדי לשמור על הזרימה. ראי בסעיף הקודם ובעלון טכניקת הגברת החלב.

אם המצב לא משתפר:

ז. מתן מזדמן של לקטאז תעשייתי (האנזים שמפרק את הלקטוז), 2-4 טיפות לפני כל האכלה, מקל על התסמינים. אפשר להשיגו ללא מרשם, אך הוא יקר יחסית, ומסייע רק בחלק קטן מן המקרים.

ח. פטמת סיליקון עשויה לעזור, אך השתמשי בה רק אם כל שאר ההצעות לא עבדו, ורק אם קיבלת ייעוץ טוב ובכל זאת לא הושגה הקלה. זהו המוצא הלפני-אחרון.

ט. כמוצא אחרון, במקום לעבור לתמ"ל, שאבי ותני לתינוק את החלב שלך בספל או בבקבוק. הוספת לקטאז לחלב השאוב יכולה גם היא לעזור.

3. חלבונים זרים בחלב אם
לעתים, חלבונים שנמצאים בתזונת האם עשויים לעבור לחלב שלה ועשויים להשפיע על התינוק. מבינם, חלבון חלב פרה הוא הנפוץ ביותר. נמצאו גם חלבונים אחרים המופרשים לחלבן של אמהות מסוימות. העובדה שחלבונים אלה וחומרים אחרים נמצאים בחלב אם איננה חסרון, בדרך כלל. למעשה, בדרך כלל זה חיובי, ומסייע בביטול הרגישות של התינוק לחלבונים אלה. את יכולה לבקש פרטים נוספים בנושא, אם יש לך שאלות. 
מסיבה זו, בזמן טיפול בתינוק היונק הסובל מגזים, אחד הדברים שאם יכולה לעשות הוא להימנע ממוצרי חלב או מזונות אחרים, אבל רק סוג מזון אחד בכל פעם. מוצרי חלב כוללים חלב, גבינה, יוגורט, גלידה וכל דבר אחר שעשוי להכיל חלב. כאשר חלבון החלב עובר שינוי (דנטורציה), כמו בבישול, למשל, לא צריכה להיות בעיה. לפרטים נוספים, שאלי.
אם הסרת מזונות מסוימים מתפריטה של האם לא עוזרת, האם יכולה לקחת אנזימי לבלב, במינון התחלתי של כמוסה אחת עם כל ארוחה, כדי לפרק חלבונים במעיה כך שלא יוכלו להיספג בגופה ולהופיע בחלב.
שימי לב: אי-סבילות לחלבון פרה אינה קשורה בשום דרך לאי-סבילות ללקטוז. כמו כן, אם האם עצמה סובלת מאי-סבילות ללקטוז, עדיין אין סיבה שלא תניק את תינוק.

הצעה ליישום:
א. האם צריכה להוריד מתזונתה את כל מוצרי החלב למשך 7-10 ימים.
ב. אם לא חל כל שינוי, האם יכולה להחזיר את מוצרי החלב לתפריט.
ג. אם חל שיפור, האם יכולה להחזיר בהדרגה מוצרי חלב לתזונה שלה, אם הם באופן רגיל חלק מתזונתה (אין שום צורך לשתות חלב כדי ליצר חלב). יש תינוקות שיגלו אי-סבילות לכל כמות של חלב בתזונתה של האם. רוב התינוקות יכולים להסתדר עם כמות מסוימת. האם תלמד איזו כמות של מוצרי חלב היא יכולה לצרוך מבלי שהתינוק יגיב לכך.
ד. אם האם מודאגת מצריכת הסידן שלה, היא יכולה לקבל סידן גם ללא מוצרי חלב, אך 7-10 ימים ללא מוצרי חלב לא יגרמו לכל חסר תזונתי. למעשה, יש עדויות לכך שההנקה עשויה להגן על נשים מפני התפתחות אוסטאופורוזיס, גם אם אינן נוטלות תוספת סידן. התינוק יקבל כל מה שהוא צריך.
ה. האם צריכה להיזהר מפני הסרת פריטים רבים מדי מתזונתה. כל אחד מכיר מישהי שהתינוק שלה נעשה רגוע יותר כשהאם הפסיקה לאכול ברוקולי, בקר, בננות, לחם וכו'. האם עשויה לגלות שהיא אוכלת אורז לבן בלבד. התזונה שלנו מורכבת מכדי שנוכל להיות בטוחים מה, אם בכלל, משפיע על התינוק.
היי סבלנית. הבעיה בדרך כלל משתפרת, בכל מקרה. תמ"ל איננו התשובה, אבל, בגלל הזרם העקבי, יש תינוקות שנעשים רגועים יותר בעקבות מעבר לתמ"ל. אבל תמ"ל איננו חלב אם. למעשה, התינוק יהיה רגוע יותר גם אם ישתה חלב אם מבקבוק, בגלל הזרימה העקבית. אפילו אם שום דבר לא מביא לשיפור, הזמן בדרך כלל  עוזר.הימים והלילות עשויים להידמות כנצח, אבל השבועות יחלפו ביעף.

 


 

סרטונים המראים איך להצמיד תינוק, איך לדעת שהתינוק מקבל חלב, איך להשתמש בטכניקת הגברת הזרימה תמצאי באתר www.drjacknewman.com.

שאלות? שלחי דואר אלקטרוני אל ג'ק ניומן בכתובת drjacknewman@sympatico.ca או אל אדית קרנרמן בכתובת breastfeeding@sympatico.ca או היעזרי בספר Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (שיצא בארה"ב תחת השם The Ultimate Breastfeeding Book of Answers או בדי.וי.די שלנו, Dr. Jack Newman’s Visual Guide to Breastfeeding; או ב- The Latch Book and Other Keys to Breastfeeding Success; או ב- L-eat Latch & Transfer Tool או ב- The GamePlan for Protecting and Supporting Breastfeeding in the First 24 Hours of Life and Beyond.
בקרי באתר שלנו, 
www.drjacknewman.com.
עלון גזים והתינוק היונק. עדכון: מאי 2008
כתיבה ועריכה: ג'ק ניומן, MD, FRCPC 1995-2005
עריכה: אדית קרנרמן, IBCLC, וג'ק ניומן, MD, FRCPC © 2008
ניתן להעתיק ולהפיץ עלון זה ללא קבלת רשות נוספת, בתנאי שלא ייעשה בו שימוש בשום הקשר המפר את הקוד הבינלאומי של ארגון הבריאות העולמי לשיווק תחליפי חלב אם.

כל חומר המופיע באתר זה הוא אינפורמטיבי בלבד ואין לראות בו בדרך כלשהי יעוץ רפואי ו/או המלצה לטיפול ו/או תחליף לטיפול ו/או הבטחה לתוצאה כלשהי. השירותים והמידע באתר זה הינם כלליים ולא ניתן להתאימם באופן פרטני לצרכיה של כל אם, על כן לצורך קבלת יעוץ אישי ו/או הדרכה ו/או המלצה יש לפנות ליועצת הנקה מוסמכת IBCLC. 
 
לייבסיטי - בניית אתרים