עברית  |  English  |  
 

איך תדעי שהרופא או הצוות הרפואי לא תומכים בהנקה
ד"ר ג'ק ניומן

כל עובדי מקצועות הבריאות אומרים שהם תומכים בהנקה. אבל רבים מהם תומכים בכך רק כשההנקה מתקדמת יפה, וחלקם לא תומכים גם אז. ברגע שההנקה, או כל דבר אחר בחיי האם החדשה, אינה מושלמת, רבים מדי ממליצים על גמילה או מתן תוספות. להלן רשימה חלקית של רמזים שיעזרו לך לשפוט אם האדם שלפניך תומך בהנקה, או לפחות תומך מספיק כדי שאם יהיו קשיים, הוא/היא יעשו מאמצים לעזור לך להמשיך להיניק.

 1. איך יודעים שהרופא או הצוות הרפואי אינם תומכים בהנקה:
  1. הם נותנים לך דוגמיות תמ"ל חינם או חומרי קריאה של חברות תמ"ל בזמן ההריון, או אחרי שילדת. דוגמיות וחומרים אלה הם תמריצים לשימוש במוצר, והפצתם נקראת שיווק. אין שום ראיה לכך שתמ"ל מסויימת עדיפה או נחותה מכל סוג אחר לתינוק הבריא. הספרות, התקליטורים או סרטי הווידאו המתלווים לדוגמיות הם אמצעים להכשלה סמויה (ולא כל-כך סמויה) של ההנקה והאדרת התמ"ל. אם אינך מאמינה בכך, שאלי את עצמך מדוע חברות התמ"ל מפעילות טקטיקות רצחניות כדי להבטיח שהרופא שלך או בית החולים שבו ילדת יחלקו את הספרות והדוגמיות שלהם ולא של חברות אחרות? האם לא ראוי שתתהי מדוע עובדת הבריאות לא משווקת לך הנקה?

   
 2. הם אומרים לך שהנקה ובקבוק זה בעצם אותו הדבר. רוב התינוקות המוזנים מבקבוק גדלים בריאים ובטוחים, ולא כל התינוקות היונקים גדלים בריאים ובטוחים. אבל אין זאת אומרת שהנקה והאכלה מבקבוק הן בעצם אותו הדבר. תמ"ל לתינוקות היא העתק גס של מה שהיה ידוע לנו לפני כמה שנים על חלב אם, וגם הידע הזה כשלעצמו הוא הערכה גסה של דבר שרק עכשיו אנחנו מתחילים לקבל מושג על תכונותיו ושלא מפסיק להפתיע אותנו. לדוגמה, ידענו זה שנים ש-DHA ו-ARA (סוגי חומצות שומניות) חשובות להתפתחות מוח התינוק, אבל נדרשו שנים כדי להכניס אותן לתמ"ל. וגם הוספת החומרים האלה לתמ"ל אינה מבטיחה שהם יעשו את מה שהם אמורים לעשות, שכן הספיגה שלהם מתמ"ל שונה מהספיגה מחלב אם. להבדלים הרבים יש השלכות בריאותיות חשובות. מרכיבים רבים בחלב אם אינם מצויים בתחליפי חלב (תמ"ל) למרות שחשיבותם לתינוק ידועה לנו כבר מספר שנים – למשל נוגדנים ותאים להגנת התינוק מפני זיהומים, גורמי גדילה שמסייעים להבשלת מערכת החיסונית, המוח ואיברים נוספים. וההנקה אינה דומה להאכלה מבקבוק – מדובר בקשר שונה לגמרי. אם לא הצלחת להיניק, זה חבל מאוד (אם כי ברוב המקרים אפשר היה למנוע את הבעיות), אבל לומר שאין לכך כל חשיבות זה להתנשא, וגם לדבר שטויות. תינוק לא צריך לינוק כדי לגדול מאושר, בריא ובטוח, אבל ההנקה בהחלט עוזרת.
   
 3. הם אומרים לך שתמ"ל X היא הכי טובה. ברוב המקרים זה אומר שהיא מקשיבה יותר מדי לנציג של חברת תמ"ל מסויימת. ייתכן שזה אומר שהילדים שלה סובלים את התמ"ל הזו יותר מתמ"ל אחרות. זה אומר שיש לה דעות קדומות חסרות-בסיס.
   
 4. הם אומרים לך שאין צורך להאכיל את התינוק מיד אחרי הלידה משום שאת (תהיי) עייפה והתינוק בכל מקרה לא תמיד מעוניין. זה אכן לא הכרחי, אבל לעתים קרובות זה מאוד עוזר (ראו עלון  "הנקה – התחלה נכונה" , ועלון "החשיבות שבמגע עור-בעור" ). תינוקות יכולים לינוק בזמן שהאם שוכבת או ישנה, אם כי רוב האמהות אינן מעוניינות לישון ברגע כזה. תינוקות לא תמיד מפגינים עניין מיידי באכילה, אבל זו אינה סיבה למנוע מהם את ההזדמנות. תינוקות רבים נצמדים לשד בתוך שעה עד שעתיים מהלידה, וזה הזמן המועיל ביותר להתחלה טובה, אבל הם אינם יכולים לעשות זאת אם מפרידים אותם מאמם. אם קיבלת את הרושם ששקילת התינוק, מתן טיפות עיניים וזריקת ויטמין K מקבלים אצל הצוות עדיפות על פני ביסוס ההנקה, יש מקום לתהות על מידת המחוייבות שלהם להנקה.
   
 5. הם אומרים לך שאין דבר כזה "בלבול פטמות" ושאת צריכה להתחיל לתת לתינוק בקבוקים כמה שיותר מוקדם כדי לוודא שהתינוק מוכן לקבל פטמת בקבוק. מדוע עליך להתחיל לתת בקבוקים מוקדם אם אין דבר כזה "בלבול פטמות"? הטענה שאין ראיות לקיומו של בלבול פטמות היא כמו לרתום את העגלה לפני הסוסים. הפטמה המלאכותית, ששום יונק עד האדם לא השתמש בה מעולם, ואפילו האדם לא השתמש בה עד סוף המאה התשע-עשרה, היא זו שטעונה הוֹכָחה שאינה מזיקה. אבל הפטמה המלאכותית לא הוּכְחה כבלתי-מזיקה להנקה. עובדת בריאות המניחה שהפטמה המלאכותית אינה מזיקה מסתכלת על העולם כאילו האכלה מבקבוק, ולא הנקה, היא השיטה הפיסיולוגית התקינה להזנת תינוקות. ודרך אגב, רק משום שלא כל התינוקות, או אפילו רוב התינוקות, שמקבלים פטמה מלאכותית, מתקשים בהנקה, אין להסיק מכך שהשימוש המוקדם בדברים האלה אינו עלול לגרום לבעיות אצל תינוקות מסויימים. לעתים ישנם מצבים, נדירים, שבהם אי אפשר להמשיך להיניק, אבל במקרים רבים עובדי בריאות רק מניחים שהאם אינה יכולה להמשיך, ובמקרים רבים מאוד הם טועים. עובדי בריאות התומכים בהנקה יעשו מאמצים לגלות איך להימנע משיבוש ההנקה (המידע בעלוני התרופות אינו מקור טוב – על פי הכתוב בהם כל התרופות מסוכנות להנקה, משום שחברות התרופות מתעניינות יותר בחבותן הביטוחית מאשר באינטרסים של אמהות ותינוקות). כשהאם חייבת ליטול תרופה, הצוות הרפואי ינסה להשתמש בתרופה שאינה מכריחה את האם להפסיק להיניק. (למעשה, רק תרופות ספורות מחייבות את האם להפסיק להיניק). נדיר ביותר שיש תרופה אחת בלבד שאפשר להשתמש בה לפתרון בעיה מסויימת. אם הבחירה הראשונה של המטפל היא תרופה המחייבת אותך להפסיק להיניק, זכותך לתהות אם הקדיש מחשבה מספקת לחשיבות ההנקה.
   
 6. הם מופתעים לגלות שתינוקך בן הששה חודשים עדיין יונק. רבים מעובדי הבריאות מאמינים שתינוקות צריכים להמשיך באכילת תמ"ל לפחות תשעה חודשים ואפילו 12 חודשים (וכיום, כשחברות התמ"ל מוכרות תמ"ל לגיל עד 18 חודשים ואפילו שלוש שנים, בקרוב יהיו עובדי בריאות שימליצו לאמהות להשתמש בתמ"ל שלוש שנים), אך במקביל הם מאמינים שחלב אם והנקה אינם נחוצים, ואפילו מזיקים, אם ממשיכים בהם יותר מששה חודשים. מדוע החיקוי עדיף על המקור? האם אין מקום לתהות מה משתמע מחשיבה כזו? ברוב חלקי העולם, הנקה במשך שנתיים או שלוש היא מקובלת ונפוצה, אם כי הודות לשיווק היעיל של תמ"ל, היא הולכת ופוחתת.
   
 7. הם אומרים לך שלחלב אם אין ערך תזונתי אחרי שהתינוק הגיע לגיל ששה חודשים או יותר. גם אם זה היה נכון, עדיין יש ערך להנקה. הנקה היא אינטראקציה ייחודית בין שני אנשים מאוהבים, גם בלי החלב. אבל זה גם לא נכון. חלב אם הוא עדיין חלב, המכיל שומנים, חלבונים, קלוריות, ויטמינים וכל השאר, וגם הנוגדנים ושאר המרכיבים המגוננים על הגוף מפני זיהומים עדיין מצויים בו, וחלקם אף בכמויות גדולות יותר ממה שהיו כשהתינוק היה קטן יותר. כל מי שאומר לך דבר כזה אינו יודע שום דבר על הנקה.
   
 8. הם אומרים לך שלעולם אסור לך להניח לתינוקך להירדם על השד. למה? זה נחמד אם תינוק יכול להירדם מבלי לינוק, אבל אחד היתרונות של ההנקה הוא שיש לך דרך שימושית להרדמת תינוקך העייף. אמהות סביב העולם, מאז הולדת היונקים הראשונים, עשו בדיוק את זה. אחת מההנאות ההורות הגדולות ביותר להחזיק בזרועותיך ילד נרדם ולחוש בחום העולה ממנו כשהשינה משתלטת עליו. אחת ההנאות בהנקה, לאם וכנראה גם לתינוק, היא כשהתינוק נרדם על השד.
   
 9. הם אומרים לך לא להישאר בבית החולים כדי להיניק את תינוקך החולה משום שחשוב שתנוחי בבית. חשוב שתנוחי, ובית חולים התומך בהנקה ידאג לארגן לך אפשרות מנוחה בזמן שאת שוהה בבית החולים כדי להיניק את תינוקך. תינוקות חולים אינם זקוקים לינוק פחות מתינוקות בריאים – הם זקוקים לכך עוד יותר.
   
 10. הם אינם מנסים להשיג לך עזרה אם את מתקשה בהנקה. את רוב הבעיות ניתן למנוע או לרפא, וברוב המקרים התשובה לבעיות הנקה איננה מתן תמ"ל. למרבה הצער, עובדי בריאות רבים, ובמיוחד הרופאים, וליתר דיוק רופאי הילדים, אינם יודעים איך לעזור. אבל אפשר לקבל עזרה. התעקשי לקבל אותה. "את לא צריכה להיניק כדי להיות אמא טובה" – זה נכון, אבל זו אינה התשובה לבעיית הנקה.


Handout #18. How to Know a Health Professional is not Supportive of Breastfeeding.
Revised January 2005 Written by Jack Newman, MD, FRCPC. © 2005

מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.

התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה ללא בקשת רשות נוספת בתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

כל חומר המופיע באתר זה הוא אינפורמטיבי בלבד ואין לראות בו בדרך כלשהי יעוץ רפואי ו/או המלצה לטיפול ו/או תחליף לטיפול ו/או הבטחה לתוצאה כלשהי. השירותים והמידע באתר זה הינם כלליים ולא ניתן להתאימם באופן פרטני לצרכיה של כל אם, על כן לצורך קבלת יעוץ אישי ו/או הדרכה ו/או המלצה יש לפנות ליועצת הנקה מוסמכת IBCLC. 

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים