עברית  |  English  |  
 

שאיבת חלב
ד"ר ג'ק ניומן

נשים רבות סבורות שמשאבת חלב חיונית כדי להיניק. לא נכון. יש מעט מאוד נסיבות שבהן צריך לשאוב חלב. אבל אמהות מקבלות עידוד לשאוב את החלב ולתת אותו לתינוקן בבקבוק בגלל הסיבות המיותרות ביותר: חתונות, בדיקת רופא, קניות ... למה שלא תיקחי את התינוק אתך? איך ייתכן שתינוקות אינם רצויים בחתונות? או, "כך האב יכול להאכיל את התינוק"! בני הזוג לא נועדו להאכיל את התינוק בחלב, ומתן בקבוק אינו עזרה בכלל. אבל הם בהחלט יכולים לעזור בהאכלת התינוק על-ידי עזרה לאם בדחיסת השד, למשל. (ראו עלון  "דחיסת שד" ). והם גם יכולים לעזור לאמהות בשלל דרכים נוספות. המשאבה אינה אמורה להחליף את התינוק, ותינוקך מקבל מההנקה יתרונות רבים נוספים מעבר לתזונה. שום משאבה אינה יעילה כמו המשאבה הטבעית שנוצרה בשביל גופך – התינוק שלך! תינוק שיונק היטב הוא המשאבה הטובה ביותר, אם כי נכון שיש תינוקות שאינם יונקים היטב. את אינך זקוקה למשאבת חלב כדי להיניק; שימוש לא נכון במשאבת חלב עלול להביא לגמילה טרם זמנה.

הנקה היא יותר מחלב – there’s more to breastfeeding than just the Breastmilk!

ברור שאם את מסוגלת לשאוב הרבה, זה אומר שאת מייצרת הרבה, אבל אם אינך מצליחה לשאוב הרבה, זה לא אומר שתפוקת החלב שלך נמוכה. אל תשאבי כדי "לדעת כמה את מייצרת". המשאבות המלאכותיות היעילות ביותר הן משאבות ברמת בית-חולים, כפולות, חשמליות, ופועלות בהספק גבוה, עם כיוונון לחץ ומהירות. יש בשוק משאבות רבות שהן פשוט גרועות.
שימוש לא נכון במשאבת חלב עלול לגרום לבעיות. קראי בעיון את כל ההוראות.
חשוב מאוד לסחוט ו/או לשאוב את החלב אחרי ההנקה, כי השדיים צריכים להיות מלאים ככל האפשר לקראת הנקה. תינוקות מגיבים לזרימה מהירה (ראו עלון "דחיסת שד" ), ושאיבה לפני ההנקה מפחיתה את כמות החלב בשד.

שיטת השאיבה
שאבי מייד אחרי ההנקה – המתנה של שעה בערך מקטינה את הסיכוי שהשד יהיה מלא ככל האפשר לקראת ההנקה הבאה. מקמי את הפטמה במרכז המשפך (בשונה ממיקום הפטמה בפי התינוק, שצריך תמיד להיות לא במרכז ומופנה למעלה כלפי תקרת הפה (ראו העלון "כשמחברים" <באנגלית> ).
כווני את המשאבה למצב הנמוך ביותר שבו יוצא חלב, ולא למצב הגבוה ביותר שאת יכולה לסבול.
שאבי במשך 15 דקות מכל צד. אם השדיים "מתייבשים" לפני תום 15 דקות, שאבי עד לריקון והמשיכי עוד 2 דקות מכל צד.

זכרי, השאיבה אינה אמורה לכאוב. אם כואב לך:

  • הנמיכי את עוצמת השאיבה
  • וודאי שהפטמה במרכז המשפך
  • קצרי את משך השאיבה

ניקוי המשאבה
כל ציוד השאיבה חייב לעבור חיטוי לפני השימוש הראשון, ואחר-כך דרושה רק רחיצה במים חמים עם סבון או במדיח.
אחרי כל שאיבה: הכניסי את ערכת השאיבה (לא הצינורות או המנוע) למקרר עד השאיבה הבאה, או אם אינך מתכוונת לשאוב שוב באותו יום, רחצי ושטפי היטב במים חמים והניחי לייבוש באוויר.
זכרי לפרק את כל חלקי המשאבה לניקוי – כולל החלקים הקטנים ביותר, וודאי שלא הצטבר חלב בזווית המשפך ובחיבורים.

סחיטה ידנית
נשים רבות חשות שסחיטה ידנית היא דרך יעילה לשאיבה כשדרושה רק שאיבה מזדמנת. למעשה, כשתפוקת החלב אינה שופעת (כפי שקורה בימים הראשונים), בדרך כלל קל יותר להוציא חלב בסחיטה ידנית מאשר במשאבה, ונשים רבות סבורות שזו הדרך הקלה ביותר גם להוצאת חלב בשל.

  • הניחי את האגודל והאצבע המורה משני צדי הפטמה, במרחק של 3-5 ס"מ מהפטמה.
  • לחצי בעדינות כלפי פנים, בכיוון הצלעות.
  • גלגלי את אצבעותיך בתנועה אחידה כלפי מטה.
  • לפי הצורך, את יכולה לחזור על הפעולה סביב כל הפטמה.

אחסון החלב
בשונה מתמ"ל, חלב אם הוא אנטי-זיהומי, אנטי-חיידקי, אנטי-פטרייתי ואנטי-נגיפי.
חלב אם לא יתקלקל:

  • בטמפרטורת החדר, לפחות 8-12 שעות
  • במקרר, לפחות 8-11 ימים
  • במקפיא, רחוק מהדלת, במשך חודשים רבים.

כדאי לך לנסות ולהתרגל לטעם של חלב אם, כדי שתמיד תוכלי לדעת אם הוא טוב לשתיה.
בגלל תכולת השומן הגבוהה בחלב אם, אחסונו בכל צורה שהיא יגרום להיפרדות הנוזל. זה תקין לגמרי; ערבוב קל יחזיר לחלב את המראה ההומוגני שלו.
הטעם של חלב אם עשוי להשתנות אחרי הקפאה; זה תקין לגמרי.
לעולם אל תחממי חלב אם בתנור מיקרוגל.
תינוקות רבים מסכימים לשתות חלב קר, אבל אם דרוש חימום, או אם צריך להפשיר את החלב, הניחי את המיכל או השקית בתוך כוס מים חמים למשך דקה או שתיים.

עידוד רפלקס שחרור החלב או "ירידת החלב" (MER – milk ejection reflex)
אם תינוקך לא לידך, את יכולה לעודד את "ירידת החלב" באופן מלאכותי, בעזרת תמונה של תינוקך שתוכלי להביט בה, או פריט לבוש שלו.
הניחי על שדייך מגבת חמה רטובה.
עסי את השדיים בתנועות מעגליות קטנות סביב כל היקף השד.
העבירי בעדינות את ציפורניך על השדיים בתנועה כלפי מטה בכיוון הפטמה.
התכופפי קדימה ונענעי קלות את השדיים.
גלגלי בעדינות את הפטמה בין האצבע לאגודל.

יכול להיות שתרגישי ברפלקס שחרור החלב או שתבחיני בחלב מטפטף משדייך, ויכול להיות שלא. יש סיכוי שתצליחי לשאוב יותר חלב ביתר מהירות אם תשאבי משני השדיים באותו זמן. אינך צריכה להרגיש ברפלקס שחרור החלב או להיות מודעת לקיומו כדי לייצר חלב. יש נשים שמרגישות צמא, הזעה מוגברת, ישנוניות או סחרחורת בזמן שרפלקס השחרור פועל. אבל נשים רבות אינן מרגישות לעולם בתגובת שחרור החלב, לאורך כל תקופות ההנקה שלהן. יש נשים שמפתחות מודעוּת לקיומו רק אחרי השבועות הראשונים. אין לכך שום השלכה על אספקת החלב. דחיסת השד בזמן השאיבה יכולה להועיל מאוד בהגדלת הכמות הנשאבת. אולי בהתחלה זה קצת מסורבל, אבל זה ניתן לביצוע (יש אמהות שמקבעות את מיקום הגביעים כך שהם מונחים בתוך החזיה ואז ידיהן משוחררות לביצוע הדחיסה), או שבן הזוג יכול לעזור.

 


לשאלות אפשר לפנות לד"ר ג'ק ניומן בטלפון (416) 813-5757 (option 3), בדואל לכתובת drjacknewman@symaptico.ca, או לספר Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (called The Ultimate Breastfeeding Book of Answers in the USA).
Handout #27. Expressing Milk. January 2005. Written by Edith Kernerman, IBCLC, RLC and Jack Newman MD, FRCPC, © 2005.
מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.
התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה בשלמותו ללא בקשת רשות נוספת, ובתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

 
לייבסיטי - בניית אתרים