עברית  |  English  |  
 

רעלנים ותזונת תינוקות
ד"ר ג'ק ניומן

שאלת הרעלנים בחלב אם זוכה להתייחסות בעלון מאחר שהנושא עולה אחת לכמה חודשים באמצעי התקשורת, באופן סדיר. נשים הרות רבות נחשפות להפחדות בנושא ומחליטות לא להניק, ונשים רבות שכבר מניקות – מחליטות להפסיק. נראה שעיתונאים לא יודעים איך לטפל בנושא כראוי. ייתכן שלכמה מהם יש מניע נסתר ("התינוק שלי לא ינק והוא בסדר גמור"), ויש להם עניינים לא פתורים בנושא, והם מוצאים דרך להחזיר לתומכי ההנקה ולהצדיק את "הבחירה שלהם בנושא האכלת תינוקות". כמובן, זו אינה דרך פעולה מקצועית, אבל הדבר לא עוצר בעדם. אחרים פשוט מנסים להפיץ את החדשות, אך לעתים קרובות מבלי שיבינו מה הם עושים. הם לא מבינים, לדוגמה, שבכך שהם מדברים על רעלנים בחלב אם ורואים בתמ"ל אלטרנטיבה טובה כמעט באותה מידה, הם מנחיתים מכה על ההנקה.
למה קיימים כל אותם מחקרים הבודקים רעלנים בחלב אם? אפשר לקבל את הרושם שיש פניקה סביב מצב חלב האם בעולם המודרני, שהחלב מזוהם עד כדי כך שהכל רוצים לחקור אותו. אבל הסיבה שבגללה חלב אם נחקר לעתים קרובות כל כך היא שהוא זמין בקלות, ונותן לנו דגימה של נוזל אנושי ללא מאמץ רב. זו הסיבה, לא מפני שמדענים מודאגים במיוחד מחלב אם.

האם תמ"ל כמעט זהה לחלב אם?

לא, רחוק מכך. רק מפני שמדי כמה שנים יצרני התמ"ל מוסיפים לנוסחה שלהם משהו שידענו במשך שנים שהוא קיים אך היצרנים הכחישו שיש לו חשיבות כלשהי, אין פירוש הדבר שהתמ"ל "החדש והמשופר" הוא ממש כמו חלב אם. במקרים מסוימים, התמ"ל אכן משופר, אבל זכרי, הם אמרו לנו שגם התמ"ל בגירסה שלפני "החדש והמשופר" היה "כמעט כמו חלב אם". דבר זה נכון, למשל, לגבי חומצות השומן הרב-רוויות ארוכות השרשרת (DHA ו-AA) שאמורות לגרום לתינוק שלך להיות חכם יותר. ידענו כמה השומנים האלה חשובים כבר שנים רבות, אבל במשך שנים רבות (לפני שהוסיפו אותם לתמ"ל, כמובן), היצרנים, ובעקבותיהם אנשי מקצוע רבים בתחום הרפואה, רק חזרו ואמרו שזה לא משנה, ושאין כל הוכחה לכך ששומנים אלה הם בעלי חשיבות כלשהי (אמירה זו הופיעה גם בהצהרת ארגון רופאי הילדים הקנדים משנת 1995 על צורכיהם התזונתיים של פגים). מעגל זה, של ההצהרה "החלב שלנו הוא ממש כמו חלב אם", ובעקבותיה "עכשיו הוספנו את X לחלב שלנו, כך שהוא דומה אפילו עוד יותר לחלב אם", נמשך מאז המאה ה-19.
והאמת:
1. עצם הוספת רכיב כלשהו לתמ"ל, גם אם באותן כמויות כמו בחלב אם, איננה ערובה לכך שהתינוק יקבל את הכמות הנכונה או הסוג הטוב ביותר של אותו רכיב. ברזל, למשל, הוא דוגמה טובה לכך. חלב אם מכיל די ברזל (בצירוף המאגרים שיש לתינוק מזמן ההריון) כדי לשמור על רמת ברזל מספיקה למשך שישה חודשים לפחות. כדי לשמור על רמה נאותה זו אצל תינוקות שניזונים מתמ"ל, התמ"ל צריך להכיל לפחות פי 6 ברזל מאשר חלב אם, פשוט מפני שברזל מתמ"ל אינו נספג ממעי התינוק בצורה טובה כמו ברזל מחלב אם.
2. יש עדיין מאות רכיבים בחלב אם שעדיין אינם נמצאים בתמ"לים.
3. תכולת חלב האם משתנה מבוקר לערב, מיום למשנהו, מתחילת ההאכלה לסיומה, מהיום הראשון ליום הרביעי ליום העשירי ליום המאה, כך שאין כל דרך לדעת מה חלב אם באמת מכיל. פירוש הדבר הוא שאין כל דרך לשכפל חלב אם, מאחר שלא קיים חלב אם סטנדרטי. למעשה, מאחר שכל אשה מייצרת חלב אם שונה במקצת, המושג של חלב אם סטנדרטי הופך לאבסורד. חלב אם הוא נוזל חי ודינמי. תמ"ל הוא מרק סינתטי.

אז מה פירוש הדבר?
פירוש הדבר שעלינו לראות בתמ"ל תרופה. אם חושבים על כך, זה בדיוק מה שהוא. הוא מחליף נוזל נורמלי (חלב אם). הוא דומה רק בצורה שטחית לנוזל שהוא מחליף. יש תופעות לוואי ידועות לתמ"ל, בטווח הקצר, בטווח הבינוני ובטווח הארוך, חלקן חמורות למדי ובלתי הפיכות. לעתים אולי יש צורך בתמ"ל, כמו בתרופות. במקרים נדירים, תמ"ל יכול להציל חיים – כמו תרופות מסוימות.
תרופה, כמו שאמר המרצה שלי לפרמקולוגיה בבית הספר לרפואה, היא רעל או רעלן עם תופעות לוואי חיוביות. יש חוכמה רבה כל כך בהצהרה זו. אז כאשר אם מחליטה להאכיל את תינוקה בחלב מלאכותי במקום בחלב אם, היא אינה נמנעת מן הבעיה של מתן רעלנים לתינוק שלה.
למעשה, מדהים עד כמה אנחנו סובלניים כלפי תמ"לים. בשום מאמר או תכנית טלוויזיה שמביאים לנו את החדשות על רעלנים בחלב אם, שקראתי או שמעתי מעולם, לא מדברים על רעלנים בתמ"ל. ישנם רעלנים בתמ"ל. האם ייתכן שכל דבר על פני האדמה מזוהם, אפילו בקצווי הקוטב הצפוני, אך לא תמ"ל? תמ"ל מלא במתכות כבדות, ובכלל זה עופרת, לדוגמה, בכמויות גדולות בהרבה מאשר בחלב אם. ולמה שחומרי הדברה לא יימצאו בתמ"ל? ככלות הכל, הפרות גדלות בשטחים חקלאיים, לצד שדות מרוססים. גם כך גם פולי סויה. מעניין שלעולם לא תקראו על כך בעיתונים.

אבל רעלנים הם לא טובים, נכון?
נכון, הם לא טובים, וההנקה עוזרת לצמצם את השפעותיהם המזיקות.
הנה כמה עובדות:
1. רעלנים מגדילים את הסיכון לפתח כמה סוגי סרטן. נכון, והמחקרים מראים שלתינוקות יונקים יש סיכוי נמוך יותר לפתח כמה סוגי סרטן מאשר תינוקות המוזנים באופן מלאכותי.
2. רעלנים עלולים לפגוע בתפקוד הנוירולוגי ובכישורי הלמידה. נכון, והמחקרים מראים שילדים שינקו משיגים תוצאות טובות יותר במבחנים נוירולוגיים ובמבחני אינטליגנציה מאשר ילדים שהוזנו בצורה מלאכותית, וככל שמשך ההנקה היה ארוך יותר, התוצאות שלהם טובות יותר.
3. רעלנים עלולים לפגוע במערכת החיסון. נכון, והמחקרים מראים שלתינוקות יונקים יש מערכת חיסון טובה יותר ובשלה יותר מאשר תינוקות המוזנים באופן מלאכותי, וחיסוניות משופרת זו נמשכת הרבה אחרי שהתינוק או הילד נגמלים.
מה עלייך לעשות?
אם את מניקה את תינוקך, את עושה את הטוב ביותר עבורו, ועבור העולם, לצורך העניין. הנקה היא ידידותית מאוד לסביבה. הזנה בתמ"ל מזהמת את העולם. ניתן להשוות את העובדה שיש מזהמים בחלב אם למצב של קנרית במכרה פחם. מה שאנחנו עושים לכדור הארץ צריך להדאיג אותנו, לא להוביל אותנו לעודד אמהות להזין את התינוקות שלהן באופן מלאכותי.
לסרטוני וידאו ולמידע אחר, פני לאתר
www.drjacknewman.com.
 שאלות? שלחי דואר אלקטרוני אל ג'ק ניומן בכתובת drjacknewman@sympatico.ca או אל אדית קרנרמן בכתובת breastfeeding@sympatico.ca או היעזרי בספר Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (שיצא בארה"ב תחת השם The Ultimate Breastfeeding Book of Answers או בדי.וי.די שלנו, Dr. Jack Newman’s Visual Guide to Breastfeeding; או ב- The Latch Book and Other Keys to Breastfeeding Success; או ב- L-eat Latch & Transfer Tool או ב- The GamePlan for Protecting and Supporting Breastfeeding in the First 24 Hours of Life and Beyond. בקרי באתר שלנו, www.drjacknewman.com.
עלון רעלנים ותזונת תינוקות מאי 2008
כתיבה ועריכה: ג'ק ניומן, MD, FRCPC 1995-2005
ניתן להעתיק ולהפיץ עלון זה ללא קבלת רשות נוספת, בתנאי שלא ייעשה בו שימוש בשום הקשר המפר את הקוד הבינלאומי של ארגון הבריאות העולמי לשיווק תחליפי חלב אם.

 
לייבסיטי - בניית אתרים