עברית  |  English  |  
 

איך להתחיל נכון
ד"ר ג'ק ניומן

הנקה – להתחיל נכון
הנקה היא הדרך הטבעית, הפיסיולוגית להזנת תינוקות וילדים צעירים, וחלב אם הוא החלב שנוצר במיוחד בשביל תינוקות המין האנושי. תרכובות מזון מלאכותי (תמ"ל) המיוצרות מחלב פרה או מפולי סויה (שהן רוב התמ"ל, כולל "תרכובות מעצבים") דומות לחלב אם רק ברמה שטחית ביותר, ופרסומות שמצהירות אחרת הן מטעות. הנקה אמורה להיות קלה ולא בעייתית לרוב האמהות. התחלה טובה עוזרת להבטיח שההנקה תהיה חוויה מאושרת לאם ולתינוק גם יחד.

רובן המכריע של האמהות מסוגלות בהחלט להיניק את תינוקותיהן באופן בלעדי למשך כששה חודשים. למעשה, רוב האמהות מייצרות יותר חלב מן הדרוש. למרבה הצער, שגרות עבודה מיושנות בבתי החולים, המבוססות על הזנה בבקבוק, עדיין שולטות ביותר מדי מוסדות בריאות והופכות את ההנקה לקשה, ואף בלתי-אפשרית, ליותר מדי אמהות ותינוקות. כדי שההנקה תתבסס היטב, יש חשיבות מכרעת להתחלה טובה בימים הראשונים, אם כי אמהות ותינוקות רבים מצליחים להסתדר גם אחרי התחלה נוראה.

החוכמה בהנקה היא לגרום לתינוק להיצמד נכון אל השד. תינוק שנצמד היטב, מקבל היטב חלב. היצמדות גרועה דומה למתן בקבוק עם פטמה קטנה מדי – הבקבוק מלא חלב, אבל התינוק לא יקבל הרבה ממנו. כשתינוק אינו נצמד היטב, הוא עלול גם לגרום לאם כאבים בפטמות. ואם הוא אינו מקבל חלב היטב, הוא יישאר בדרך כלל על השד לתקופות ארוכות, וכך יחריף את הכאב. למרבה הצער, כל אחד יכול להגיד שהתינוק צמוד היטב לשד, גם אם זה לא כך. יותר מדי אנשים שאמורים לדעת טוב יותר, אינם יודעים מהי היצמדות טובה. הנה כמה דרכים שבהם אפשר להקל על ההנקה:

 1. היצמדות נכונה חיונית להצלחה. זהו המפתח להנקה מוצלחת. למרבה הצער, יותר מדי אמהות מקבלות "עזרה" מאנשים שאינם יודעים מהי היצמדות נכונה. אם אומרים לך כשהתינוק בן יומיים שההצמדה שלך טובה למרות שפטמותיך כואבות מאוד, היי ספקנית ובקשי עזרה מאדם אחר שיודע. לפני שאת עוזבת את בית החולים, אמורים לוודא שאת רואה שהתינוק מוצמד נכון, ושהוא אכן מקבל חלב מהשד, ושאת יודעת איך לדעת שהוא מקבל חלב מהשד (פה פתוח גדול – הפסקה – יניקה בפה סגור). ראי גם קטעי וידאו המדגימים איך להצמיד תינוק videos on how to latch a baby on (וקטעים נוספים). אם את ותינוקך עוזבים את בית החולים מבלי לדעת זאת, השיגי במהירות עזרה ממקור מנוסה (ראי עלון בנושא "כשאת מצמידה"). בסגל בית החולים יהיו מי שיאמרו לאמהות שאם ההנקה מכאיבה, ההצמדה אינה טובה (מה שנכון בדרך כלל), ולכן על האם לנתק את התינוק מהשד ולהצמיד אותו שוב. זה לא רעיון טוב. הכאב בדרך כלל נרגע, ואת ההצמדה יש לתקן בצד השני או בהנקה הבאה. ניתוק התינוק מהשד והצמדתו מחדש שוב ושוב רק מגבירה את הכאב והנזק.
   
 2. התינוק צריך להיות על השד מיד אחרי הלידה. רובם המכריע של התינוקות יכולים להיות על השד בתוך דקות מרגע הלידה. למעשה, מחקרים הוכיחו כי אם יקבלו הזדמנות, תינוקות רבים, בני דקות ספורות, יזחלו אל השד מעל בטן אמם, ייצמדו אליו ויתחילו לינוק בעצמם ללא כל סיוע. תהליך זה עשוי להימשך שעה או יותר, אך יש לתת לאם ולתינוק את הזמן הזה ביחד כדי להתחיל להכיר זה את זו. תינוקות ש"נצמדים בעצמם" נתקלים בהרבה פחות בעיות בהנקה. תהליך זה אינו דורש כל מאמץ מהאם, והתירוץ שלא ניתן לעשות זאת כי האם עייפה אחרי הלידה הוא פשוט שטויות.
  אגב, מחקרים הוכיחו גם כי מגע עור-בעור בין אמהות ותינוקות שומר על חום התינוק כמו אינקובטור (ראו הפרק על "מגע עור-בעור"). ולמעשה, תינוקות רבים אינם נצמדים לשד ואינם יונקים בפרק זמן זה. בדרך כלל אין בכך שום בעיה, ולא ייגרם כל נזק מהמתנה לכך שהתינוק יתחיל לינוק. מגע עור-בעור טוב לתינוק ולאם גם אם התינוק אינו נצמד.

   
 3. התינוק והאם צריכים לשהות ביחד באותו חדר ("ביות מלא" – rooming in). אין שום סיבה רפואית להפריד בין אמהות ותינוקות בריאים, אפילו לפרקי זמן קצרים. מתקני בריאות המפרידים כדרך שגרה בין אמהות לתינוקות אחרי הלידה הם מיושנים ומפגרים, והסיבות להפרדה קשורות בדרך כלל להנחלת הידיעה מי שולט (בית החולים) ומי לא (ההורים). לעתים קרובות ממציאים סיבות להפרדה. אחת הסיבות לדוגמה היא שהתינוק הפריש מקוניום לפני הלידה. תינוק שהפריש מקוניום ומצבו טוב כמה דקות אחרי הלידה אינו צריך לשהות באינקובטור לכמה שעות "הסתכלות".

  אין שום ראיות לכך שאמהות שהופרדו מתינוקותיהן נחות יותר טוב. להפך, הן נחות טוב יותר ופחות לחוצות כשהן במחיצת תינוקן. אמהות ותינוקות לומדים לישון באותו קצב. וכך, כשהתינוק מתחיל להתעורר להנקה, גם האם מתחילה להתעורר באופן טבעי. זה פחות מעייף לאם מאשר התעוררות משינה עמוקה, כפי שקורה כאשר התינוק מתעורר במקום אחר. אם מראים לאם איך להיניק את התינוק כששניהם שוכבים זה לצד זו, האם זוכה למנוחה טובה יותר.

  התינוק מראה שהוא מוכן לינוק הרבה לפני שהוא מתחיל לבכות. למשל, קצב הנשימה שלו יכול להשתנות. או שהוא מתחיל להתמתח. האם, ששנתה קלה מאוד, תתעורר, החלב שלה יתחיל לזרום והתינוק הרגוע ישמח לינוק. תינוק שכבר בכה זמן מה לפני שהובא אל השד עלול לסרב לקחת את השד אפילו אם הוא מורעב. יש לעודד אמהות ותינוקות לישון זה לצד זה בבתי החולים. זוהי דרך נפלאה לאמהות לנוח בעוד התינוק יונק. הנקה אמורה להיות מרגיעה, לא מעייפת.

   
 4. אין לתת לתינוק פטמות מלאכותיות. יש מחלוקת בשאלה אם התופעה של "בלבול פטמות" אכן קיימת. תינוקות ייקחו בפיהם כל דבר שיספק להם זרימה מהירה של נוזל, ועשויים לסרב לדברים שלא מספקים זאת. לכן, בימים הראשונים אחרי הלידה, כשהאם מייצרת באופן תקין רק מעט חלב (כפי שהטבע התכוון) והתינוק מקבל בקבוק (כפי שהטבע התכוון?) שממנו הוא מקבל זרימה מהירה, התינוק נוטה להעדיף את שיטת הזרימה המהירה. אין צורך להיות מדען טילים כדי להבין זאת, למרות שהרבה אנשי מקצוע, שאמורים לעזור לך, לא מצליחים להבין. זכרי, לא התינוק הוא שמבולבל. בלבול פטמות כולל שורה של בעיות שונות, ובכללן תינוק שאינו מכניס את השד לפיו כמו שצריך ולכן אינו מקבל די חלב ו/או פטמות האם כואבות. גם אם תינוק "יונק היטב" מן השד ומן הבקבוק גם יחד אין זאת אומרת שאין לבקבוק השפעה שלילית. מכיוון שכיום יש חלופות זמינות למקרה שהתינוק צריך לקבל תוספות (ראו עלון בנושא "עזרי הנקה" ו"האכלת אצבע"), מדוע להשתמש בפטמה מלאכותית?
   
 5. שום הגבלות על משך ההנקה ותכיפות ההנקות. תינוק ששותה היטב לא יבלה שעות על השד בכל פעם. לכן, אם הוא עושה זאת, זה בדרך כלל משום שהוא לא נצמד נכון אל השד ואינו מקבל את החלב הזמין. השיגי עזרה לתיקון ההצמדה, והשתמשי בדחיסה כדי להביא אל פיו יותר חלב (עלון "דחיסת שד"). דחיסה פועלת היטב בימים הראשונים כדי לייעל את זרימת הקולוסטרום.  וזה, ולא מוצץ, ולא בקבוק, ולא לקיחת התינוק לתינוקיה, מה שיעזור.
   
 6. מתן תוספות של מים, מי סוכר או תמ"ל דרוש רק לעתים נדירות. מרוב התוספות ניתן להימנע אם מוודאים שהתינוק לוקח את השד נכון אל פיו וכך מקבל את החלב הזמין בשד. אם נאמר לך שאת צריכה לתת תוספות מבלי שמישהו צפה בך מיניקה, בקשי עזרה ממישהו שיודע מה הוא עושה. במקרים נדירים קיימת התוויה למתן תוספות, אבל ברוב המקרים התוספות מוצעות משיקולי נוחות של סגל בית החולים. אם יש צורך בתוספות, יש לתת אותן בעזרת עזר הנקה על השד (ראו עלון "עזר הנקה" ), ולא בכוס, אצבע, מזרק או בקבוק. התוספת הטובה ביותר הוא הקולוסטרום שלך. אפשר לערבב אותו ב-5% מי סוכר אם אינך מצליחה לסחוט מספיק בהתחלה. בימים הראשונים אין כמעט אף פעם צורך בתמ"ל.
   
 7. דוגמיות תמ"ל חינם וחומרי קריאה של חברות התמ"ל אינם מתנות. ל"מתנות" הללו יש מטרה אחת בלבד, והיא לגרום לך להשתמש בתמ"ל. זו שיטה יעילה מאוד, והיא מהווה שיווק לא-אתי. אם קיבלת מתנה כזו מכל גורם בריאותי, את אמורה לתהות מה הידע שלו/שלה בהנקה ומה מידת המחוייבות שלהם להנקה. "אבל אני צריכה תמ"ל כי התינוק לא מקבל מספיק!" יכול להיות, אבל סביר יותר שלא קיבלת עזרה טובה והתינוק פשוט לא מקבל את החלב הזמין עבורו. וגם אם את זקוקה לתמ"ל, איש לא אמור להציע לך מותג מסויים ולתת לך דוגמיות חינם. השיגי עזרה טובה. דוגמיות תמ"ל אינן עזרה.

  בנסיבות מסויימות, לא ניתן להתחיל בהנקה מוקדם. אבל רוב "הסיבות הרפואיות" (תרופות שהאם מקבלת, לדוגמה) אינן סיבות אמיתיות להפסקת הנקה או להשהייתה, ואת מקבלת מידע שגוי. השיגי עזרה טובה. פגים יכולים להתחיל לינוק הרבה יותר מוקדם ממה שהם מתחילים בבתי חולים רבים. למעשה, המחקרים כיום קובעים נחרצות כי הרבה פחות מלחיץ לפג לינוק מאשר לשתות מבקבוק. למרבה הצער, נראה כי יותר מדי אנשי מקצוע המטפלים בפגים אינם מודעים לכך.Handout #1. Breastfeeding—Starting Out Right. Revised January 2005
Written by Jack Newman, MD, FRCPC. © 2005

מאנגלית: אורית פרידלנד, מתרגמת, דולה ומדריכת הנקה.
התרגום, באישור המחבר, נעשה במסגרת פרוייקט לקידום ההנקה בקורס מדריכות הנקה של בתיה דייויס, אסף הרופא, 2007. ©
ניתן להעתיק ולהפיץ תוכן זה ללא בקשת רשות נוספת בתנאי שלא ייעשה בו שום שימוש בכל הקשר המהווה הפרה של הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל מטעם ארגון הבריאות העולמי (WHO International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes).

כל חומר המופיע באתר זה הוא אינפורמטיבי בלבד ואין לראות בו בדרך כלשהי יעוץ רפואי ו/או המלצה לטיפול ו/או תחליף לטיפול ו/או הבטחה לתוצאה כלשהי. השירותים והמידע באתר זה הינם כלליים ולא ניתן להתאימם באופן פרטני לצרכיה של כל אם, על כן לצורך קבלת יעוץ אישי ו/או הדרכה ו/או המלצה יש לפנות ליועצת הנקה מוסמכת IBCLC 

 


 
 
לייבסיטי - בניית אתרים